Ekologiczne rozwiązania dla domów w Nowym Sączu

Osoby, które troszczą się o środowisko, a przy tym chcą zacząć oszczędzać na ogrzewaniu swojego domu i wody, mogą złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany pieca albo zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych.

wsb3

W przypadku wymiany pieca maksymalne dofinasowanie dla mieszkańca może wynieść nawet 14 tys. złotych, w tym 8 tys. na zakup nowego kotła oraz 6 tys. na wymianę instalacji. Obecnie wpłynęło ponad 300 wniosków o dofinansowanie w programie na lata 2017-2019. Środki z niego wystarczą dla realizacji 210 zadań, reszta chętnych pozostanie na liście rezerwowej. Jak zaznacza dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Marta Wieciech-Kumięga, limit przyjęć został wyczerpany, jednak warto na bieżąco śledzić sprawę.

– Będziemy starać się o dodatkowe środki, więc trzeba pytać pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Jeśli chodzi o obecny program, to chcemy podpisać umowy z mieszkańcami już do końca bieżącego roku, aby jak najszybciej wymienili piece i dostali zwrot kosztów – podkreśla.

Wymiana starego pieca na kocioł gazowy lub podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej to nie tylko działanie ekologiczne. Można liczyć na wsparcie finansowe: nie więcej niż 8 tys. zł za kocioł w przypadku budynku jednorodzinnego lub nie więcej niż 10 tys. zł za kocioł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu.

W przypadku konieczności poniesienia kosztów na instalacje wewnętrzną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania urządzenia, istnieje możliwość zwiększenia limitu środków dofinansowania: maksymalnie do 6 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego, do wielokrotności 6 tys. zł zgodnej z liczbą odrębnych lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym i nie więcej niż 80 zł/m2 ogrzewanej powierzchni.

Trzeba jednak pamiętać, że Miasto Nowy Sącz nie wspiera wymiany starych kotłów węglowych na kotły węglowe nowej generacji.

O ile w przypadku wymiany pieców jest ogromne zainteresowanie i możliwe, że na dofinansowanie trzeba będzie czekać nawet kilka lat, o tyle chętnych na zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych jest średnio tylko od kilkunastu do ponad dwudziestu na rok. Co więcej, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska informuje, iż kolejka chętnych z ubiegłych lat została ,,wyczyszczona”, a co za tym idzie do 1 października można śmiało składać wnioski o dotacje na realizację zadania. Dokumenty należy złożyć w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta
Nowego Sącza – ul. Szwedzka 2 w Nowym Sączu od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Trzeba jednak pamiętać, że do realizacji inwestycji można przystąpić wyłącznie po podpisaniu umowy o udzieleniu dotacji z miastem. Wnioski można wybrać pod powyżej podanym adresem, lub na stronie internetowej www.nowysacz.pl.

Polecamy specjalne wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (kliknij i pobierz):

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]