Dzisiaj znowu zły stan powietrza w naszym regionie. Wydano ostrzeżenia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia dla Nowego Sącza, powiatów gorlickiego i limanowskiego oraz ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu nowosądeckiego –  to efekt złego stanu powietrza w naszym regionie.

Trwa sezon grzewczy, a ponadto występują niekorzystne warunki meteorologiczne. Z tego powodu w naszym regionie przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10. Ostrzeżenia ważne są dzisiaj do godziny 24.00.

Prognozowane na dziś przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje w powiecie nowosądeckim gminy: Chełmiec, Stary Sącz, Podegrodzie, Nawojowa, Kamionka Wielka oraz Korzenna.

Wczoraj (18 stycznia) przekroczenie poziomu informowania wystąpiło na stacji przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu – 113 µg/m3, a także przy ulicy Orkana w Mszanie Dolnej – 126 µg/m3.

Przypomnijmy, że w czasie obowiązywania ostrzeżenia, w Nowym Sączu nie wolno używać kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Aby zadbać o swoje zdrowie przy złym stanie powietrza, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić. Nie należy zapominać o normalnie przyjmowanych lekach, a w przypadku nasilenia objawów chorobowych skonsultować się z lekarzem.

Warto pamiętać, że Nowy Sącz znalazł się na szczycie rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

grafika: powietrze.malopolska.pl

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.