Dziś 102. urodziny sądeczanki Eugenii Romańskiej!

Dziś 102. urodziny sądeczanki Eugenii Romańskiej!

Dziś (czwartek, 4 stycznia) swoje 102. urodziny obchodzi najstarsza harcerka Rzeczypospolitej Polskiej oraz ostatnia żyjąca sądecka uczennica Bolesława Barbackiego, Eugenia Romańska. Szczyci się ona najwyższym przedwojennym harcerskim stopniem instruktorskim Harcmistrza Rzeczpospolitej.

Eugenia Romańska (z domu Kącka) przyszła na świat 4 stycznia 1916 r. w Nowym Sączu. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej św. Elżbiety, uczęszczała do Szkoły Przemysłowej Żeńskiej Towarzystwa Szkół Ludowych, którą założy Bolesław Barbacki.

– Barbacki był kochanym człowiekiem, dbał o nas, interesował się losem uczennic nie tylko podczas nauki ale także już po zakończeniu edukacji. Zabierał nas do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i na inne wycieczki – wspomina pani Eugenia, którą w szkolnych latach, ze względu na jej filigranową posturę i niski wzrost, nazywano „Wołodyjowskim”.

– Mama ma świetną pamięć i cieszy się dobrym zdrowiem. Tylko już niestety wzrok ma bardzo słaby i zauważa tylko kontury – mówi jej syn, Marek Romański.

Całą historię pani Eugenii a także jej wspomnienia o Bolesławie Barbackim oraz o dawnym Nowym Sączu będzie można przeczytać w jednym z najbliższych wydań Dobrego Tygodnika Sądeckiego.

A Pani Eugenii składamy najlepsze życzenia uśmiechu, zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku! 200 lat pani Eugenio!

Fot. Agnieszka Małecka.

Share on twitter
Share on facebook