Kolekcjoner z Warszawy zapłacił 58 tysięcy za „Dziewczę z Sącza”

Kolekcjoner z Warszawy zapłacił 58 tysięcy za „Dziewczę z Sącza”

Dziewczę z Sącza, obraz Bolesława Barbackiego

Młodziutka, siedemnastoletnia Helena Barbacka – Ślepiakowa w przepięknym lachowskim stroju pozowała swojemu wujowi – Bolesławowi w 1937 roku. Portret olejny o wymiarach 125,3 x 100,5 cm „Dziewczę z Sącza” sprzedano wczoraj na aukcji warszawskiego domu aukcyjnego Agra-Art. Ktoś zapłacił za piękną Helusię 53 tysiące złotych.

Sprzedaż obrazu zlecił właściciel, mieszkaniec Zakopanego. W rozmowie z redakcją dts24 Anna Jóźwik z Domu Aukcyjnego i Galerii Agra-Art poinformowała, że nowy właściciel „Dziewczęcia z Sącza” jest osobą prywatną i mieszka w Warszawie.

„To portret bratanicy Barbackiego, Heleny Barbackiej-Ślepiakowej (1920-1998). Helena była córką młodszego brata artysty, Zdzisława, i Janiny Kijasówny. W czasie wojny działała w konspiracji. Współtworzyła Teatr Lalek, a potem związała się z Teatrem Robotniczym w Nowym Sączu” – czytamy w opisie aukcji, z którego dowiadujemy się również, że „Dziewczę z Sącza” zostało wystawione na sprzedaż z ceną wywoławczą 28 000, zaś finalnie osiągnęło cenę 63 600 (łącznie z opłatą aukcyjną).

Bolesław Barbacki – malarz i scenograf, odznaczany nagrodami i srebrnym medalem uczeń T. Axentowicza i W. Weissa. Po studiach w krakowskiej ASP (lata 1910-1916) i dłuższym pobycie w Austrii na stałe zamieszkał w Nowym Sączu. Lata 1924-1925 spędził w Paryżu. Uznanie i znaczną popularność zdobył sobie przede wszystkim jako wrażliwy portrecista, ceniony za realizm w przedstawianiu modela. Malował także pejzaże, obrazy rodzajowe i religijne (m.in. do kościołów). Wiele wystawiał – w lwowskim i krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W Zachęcie, kilkakrotnie odznaczany medalami na wystawach, otrzymał w 1939 r. dyplom honorowy za całokształt artystycznej działalności. Gdy wybuchła wojna zaangażował się w ruch oporu. W 1941 r. zginął rozstrzelany przez Niemców podczas egzekucji w Biegonicach. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, w posiadaniu rodziny oraz w zbiorach licznych muzeów. Duża kolekcja znajduje się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. W latach 1981 i 2001 odbyły się tamże dwie jego wystawy monograficzne. Artysta do dziś cieszy się ogromnym uznaniem, zarówno jako wyśmienity portrecista, jak i działacz społeczny; Barbacki jest, m.in. patronem miejscowej szkoły. Rok 2021, na który przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci artysty, Rada Miasta Nowego Sącza ogłosiła rokiem Barbackiego. Od 30 IV do 19 IX można było oglądać w tamtejszym muzeum poświęconą mu wystawę „Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941).

źródło: Agraart

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama