Nowy Sącz: partyzanci zaatakowali ubecką katownię

Ostrzelano dziś budynek sądeckiej Wojskowej Komendy Uzupełnień. W dobrym celu: nie po to, aby kogokolwiek skrzywdzić, ale po to, aby przypomnieć historie Żołnierzy Wyklętych. Członkowie Stowarzyszenia Żandarmeria przygotowali inscenizację historyczną będącą rekonstrukcją ataku na niegdysiejszą siedzibę UB.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary dwóch reżimów totalitarnych wmurowaną w ścianę budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ul. Czarnieckiego 13. Kiedyś mieściła się tam katownia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Sączu.

Trafiali do niej partyzanci podziemia niepodległościowego i wszyscy inni, którzy sprzeciwiali się totalitarnej władzy.

Grupy rekonstrukcyjne z Sądecczyzny, Podhala i Gorlic zaprezentowały inscenizację potyczki polskich partyzantów z komunistycznymi siłami .

– Chcieliśmy aby Państwo zobaczyli, usłyszeli, a nawet poczuli zapachy jakie towarzyszyły wtedy walczącym za wolność żołnierzom – wyjaśniał członek grupy rekonstrukcji historycznej.

***

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest obchodzony od 2011 r.  Za symboliczną datę narodowego święta przyjęto 1 marca, w nawiązaniu do wykonania kary śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Stało się to 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Szacuje się, że po 1945 r. w oddziałach walczących z władzą komunistyczną działało łącznie ponad 100 tysięcy Polaków.

Fot. Katarzyna Węgrzyn.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.