Dzień seniora kością niezgody w gminie Chełmiec

Dzień seniora kością niezgody w gminie Chełmiec

Chełmiec

W styczniu w Domu Weselnym Sylwia w Trzetrzewinie odbył się Dzień Seniora dla mieszkańców Chomranic. Z relacji organizatora – sołtysa Stanisława Kuzaka wynika, że przyjęcie się udało, a goście bawili się do późna. Nie zabrakło nawet proboszcza chomranickiej parafii, czy starosty nowosądeckiego. Jak podkreślał wówczas w swoich mediach społecznościowych sołtys, impreza nie odbyłaby się, gdyby w ostatniej chwili nie uratowali jej sponsorzy, ponieważ pieniądze z funduszu sołeckiego zostały zablokowane. Od wczoraj na stronie internetowej Urzędu Gminy Chełmiec można znaleźć oświadczenie w tej sprawie. Stanisławowi Kuzakowi, który jest też obecnie jednym z kandydatów na fotel wójta, zarzucane są działania niezgodne z prawem.

– Wszystko zaczęło się od decyzji Pana Sekretarza gminy, Artura Boruty, który 22 listopada wydał polecenie pracownikowi, aby przygotował listy osób, które ukończyły 60 lat w Chomranicach. Następnie podjęto decyzję o druku zaproszeń z nazwą lokalu – Dom Weselny Sylwia w Trzetrzewinie. Osobiście potwierdził uczestnictwo Pan Wójt Bernard Stawiarski, a miał również zaszczyt rozdawać zamówione pierniczki dla seniorów – relacjonował 14 stycznia Stanisław Kuzak.

– Niestety, środki które mięliśmy przeznaczone z funduszu sołeckiego uchwałą zebrania wiejskiego zostały zablokowane w środę, a lokalne władze sugerowały przeniesienie zabawy do Astro Centrum czy szkoły, co spotkało się z jednoznacznym sprzeciwem społeczności. Pomimo prób zniszczenia wydarzenia, nie poddaliśmy się. Wszystko zmierzało ku nieuchronnemu odwołaniu Dnia Seniora, ale tu pojawiła się siła społeczności.

Ostatecznie przy wsparciu licznych sponsorów Dzień Seniora odbył się zgodnie z planem.

Gmina: to działanie niezgodne z prawem

9 marca na oficjalnej stronie internetowej gminy Chełmiec zamieszczono wpis dotyczący organizowanego przez Stanisława Kuzaka Dnia Seniora. Sołtysowi Chomranic zarzucane jest publikowanie „nieprawdziwych informacji na temat rzekomego zablokowania środków z funduszu sołeckiego”. Urzędnicy przekonują, że to nie oni są winni zaistniałej przy organizacji wydarzenia sytuacji.

– Winę za zaistniałą sytuację ponosi jedynie sołtys wsi Chomranice Stanisław Kuzak, który najpierw zorganizował imprezę, zaprosił mieszkańców, a dopiero na trzy dni przed imprezą oczekiwał od Urzędu Gminy Chełmiec podpisania zamówienia na kwotę 15 tys. zł na pokrycie kosztów dla 85 osób które miały uczestniczyć w dniu seniora. Zamówienie takie nie mogło zostać podpisane gdyż naruszałoby to zapisy ustawy o funduszu sołeckim, ustawy o finansach publicznych oraz prawa zamówień publicznych – czytamy na stronie gminy.

Jak informują przedstawiciele gminy, sołtys nie przedstawił kalkulacji kosztów organizacji wydarzenia, ani konkurencyjnych ofert dla wyboru tej najkorzystniejszej. Przekonują, że Stanisław Kuzak postąpił wbrew zasadom, które obowiązują w takich sytuacjach.

– W przypadku zaakceptowania przez Urząd poczynań dokonanych przez sołtysa Kuzaka przy organizacji tej imprezy zostałyby złamane przepisy wynikające z wyżej wymienionych ustaw. Należy również podkreślić, że gmina Chełmiec dysponuje własnym zapleczem do zorganizowania takiego wydarzenia zarówno jeśli chodzi o bazę lokalową jak i zaplecze gastronomiczne. Tak więc sołtys wsi Chomranice za zaistniałą sytuację powinien mieć pretensje wyłącznie do siebie, a nie szukać winnych w innych osobach. A nie obwiniać urzędników Urzędu Gminy za swoje błędy lub zamierzone działania, które są niezgodne z prawem – piszą dalej przedstawiciele gminy Chełmiec.

Jako dowód swoich słów przedstawiają w tabeli kalkulacje kosztów innych podobnych imprez, które miały miejsce w styczniu i w lutym w gminie. Wśród nich znajduje się też „Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Chomranicach zorganizowany przez Wójta Gminy”.

Na końcu wpisu na stronie gminy znajduje się też fragment, mający zdyskredytować Stanisława Kuzaka jako kandydata na urząd wójta gminy Chełmiec. W poniższej galerii znaleźć można całość posta Stanisława Kuzaka oraz wpisu na stronie gminy Chełmiec.

fot. arch dts24.pl, Stanisław Kuzak – Kandydat na Wójta Gminy Chełmiec

wpisy: Facebook – Staszek Kuzak, UG Chełmiec

Czytaj też: Prąd. Znowu w planach jest sporo wyłączeń w naszym regionie

Reklama