Dzieci z Polski i Ukrainy wspólnie szykowały się do Świąt Bożego Narodzenia

Dzieci z Polski i Ukrainy wspólnie szykowały się do Świąt Bożego Narodzenia

„Wspólne święta – wyjątkowy czas” to projekt, który miał na celu integrację dzieci z Polski oraz Ukrainy, poprzez wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych, kartek, łańcuchów na choinkę, czy chociażby przez rozmowę na temat różnych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Na pomysł zorganizowania takich zajęć wpadli Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi, a grupą dolecową tego zadania były dzieci, pochodzenia ukraińskiego, które migrowały na nasze tereny uciekając przed wojną w swoim kraju. – Dzieci z Polski, a także dzieci z Ukrainy wzięły udział w kreatywnych warsztatach w Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, podczas których wykonywały różne dekoracje świąteczne – te typowe dla Ukrainy, a także te typowe dla Polski – mówi Aneta Hasior-Mordarska, prezes stowarzyszenia. Dzieci z Polski i Ukrainy spędziły wspólnie czas, opowiadały sobie nawzajem, co i jak u nich wygląda w święta, jakie mają tradycje. Zajęcia odbyły się kilkukrotnie, a udział w nich za każdym razem wzięło kilkanaście osób. I chociaż wydawać by się mogło, że prace plastyczne bardziej interesują dziewczynki, była też spora grupa chłopców.

Podczas zajęć obecna była osoba tłumacząca, w razie potrzeby, na język ukraiński. – Dzięki temu, nikt nie czuł się wykluczony. Jeżeli jakiś uczestnik zajęć nie rozumiał poleceń w języku polskim, wówczas tłumaczone one były na język ukraiński – wyjaśnia Jan Dobrzański ze stowarzyszenia.

W ramach tego projektu wolontariusze stowarzyszenia dostarczyli do Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju materiały niezbędne do prowadzenia zajęć: farbki, kredki, pędzle, kolorowe bloki techniczne i rysunkowe, podkładki pod farby, naklejki, patyczki, brokat, sztuczny śnieg, klej, kolorowanki dla najmłodszych uczestników zajęć, ołówki, temperówki różnego rozmiaru, kredki pachnące oraz pachnące pisaki, papier ksero, filc dekoracyjny, bibuły, wstążki i kokardki, dekoracyjny papier piankowy, taśmę klejącą, nożyczki.

W czasie warsztatów uczestnikom towarzyszyła kamera, dzięki czemu powstały krótkie relacje z każdych zajęć, które zobaczyć można w lokalnej telewizji kablowej Krynica.TV oraz NTV Sądecka.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Solidarna Kultura”

Share on twitter
Share on facebook