Dym z papierosów szkodzi bardziej niż smog

Rozmowa z dr n. med. Beatą Jakubowską-Zając - specjalistą w zakresie pediatrii i pulmonologii dziecięcej, sądeckiej przychodni Antidotum

wsb3

- Pulmonologię kojarzymy z dorosłymi, zwłaszcza z palaczami, a nie z najmłodszymi pacjentami. A jednak - dzieci też potrzebują specjalisty pulmonologa?

- Owszem pulmonolog może kojarzyć się z osobami dorosłymi, jednak należy podkreślić, że choroby dróg oddechowych częściej jednak występują u dzieci aniżeli u dorosłych. Pacjenci do 18. roku życia również muszą mieć odpowiednie zabezpieczenie lekarskie i prawidłową diagnostykę schorzeń układu oddechowego, do których możemy zaliczyć schorzenia ostre, to jest: zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, a także przewlekłe jak astma oskrzelowa oraz mukowiscydoza, zespół dyskinezy rzęsek. Należy również wspomnieć o schorzeniach alergologicznych, którymi pulmonolog dziecięcy również się zajmuje, to jest alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa. Schorzenia alergologiczne coraz częściej występują w populacji dziecięcej, jednak optymistyczne jest to, że znaczny odsetek pacjentów „wyrasta” z tego schorzenia.

- Jakie objawy powinny być dla rodziców sygnałem, że warto pulmonologa odwiedzić? Przedłużający się kaszel jest już wskazaniem do takiej wizyty? (...)

To tylko fragment tekstu. Całość przeczytasz w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" - do pobrania za darmo, jednym kliknięciem, pod linkiem:

TEB

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.