Nowy Sącz: dwóch piętnastolatków walczy o miejsca w Sejmie

Dwaj piętnastoletni chłopcy: Jakub Skrężyna i Samuel Margraf, uczniowie 11 Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu będą kandydowali na posłów.

PROT4

Jakub i Samuel chcą trafić do Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego XXIII sesja odbędzie się 1 czerwca w Warszawie. Aby jednak móc brać udział w obradach, muszą wykonać pewne zadanie.

– Kandydujemy we dwóch, ja i Samuel – mówi Jakub Skrężyna. – Tworzymy dwuosobowy zespół i reprezentujemy tę samą szkołę. Hasło tegorocznej sesji brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Aby móc kandydować do Sejmu, trzeba znaleźć miejsce dla upamiętnienia wybranych lokalnych bohaterów.

Ważne, aby ludzie ci nie byli wcześniej w żaden sposób upamiętnieni. Przy pomocy historyka Grzegorza Olszewskiego wybraliśmy sześć postaci związanych z historią naszego miasta i dla niego zasłużonych.  Zamierzamy poświęcić im pamiątkowe kamienie z wyrytym napisem oraz zasadzić sześć drzew i przygotować tablicę informującą o celach projektu. Postaci, które wybraliśmy do upamiętnienia to Franiszek Grotkowski, Adam Kozaczka, Stanisław Miszke,  Józef Wojtyga ojciec, Józef Wojtyga syn i Ryszard Mędlarski – tłumaczą sądeccy kandydaci do Sejmu.

Plan upamiętnienia zasłużonych dla miasta obywateli już zmienia się w czyn. Chłopcy mają zgodę Urzędu Miasta, który przeznaczy na ten cel część rabaty znajdującej się na Plantach tuż za pomnikiem Adama Mickiewicza. Teraz Jakub i Samuel czekają na opinię dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pomysł podchwycił poseł Andrzej Czerwiński.

–  Zwołał swój zespół i obiecał pokryć część kosztów związanych z projektem. O resztę prosić będziemy lokalnych sponsorów – mówią chłopcy.

Realizacja projektu będzie kosztować kilka tysięcy złotych.

Ostatecznie o tym, czy sądeccy kandydaci dostaną się do Sejmu zadecyduje Wszechnica Sejmowa oraz IPN, oceniające projekt młodych sądeczan.

fot. JS

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]