Nowy Sącz: dwóch piętnastolatków walczy o miejsca w Sejmie

Dwaj piętnastoletni chłopcy: Jakub Skrężyna i Samuel Margraf, uczniowie 11 Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu będą kandydowali na posłów.

Jakub i Samuel chcą trafić do Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego XXIII sesja odbędzie się 1 czerwca w Warszawie. Aby jednak móc brać udział w obradach, muszą wykonać pewne zadanie.

– Kandydujemy we dwóch, ja i Samuel – mówi Jakub Skrężyna. – Tworzymy dwuosobowy zespół i reprezentujemy tę samą szkołę. Hasło tegorocznej sesji brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Aby móc kandydować do Sejmu, trzeba znaleźć miejsce dla upamiętnienia wybranych lokalnych bohaterów.

Ważne, aby ludzie ci nie byli wcześniej w żaden sposób upamiętnieni. Przy pomocy historyka Grzegorza Olszewskiego wybraliśmy sześć postaci związanych z historią naszego miasta i dla niego zasłużonych.  Zamierzamy poświęcić im pamiątkowe kamienie z wyrytym napisem oraz zasadzić sześć drzew i przygotować tablicę informującą o celach projektu. Postaci, które wybraliśmy do upamiętnienia to Franiszek Grotkowski, Adam Kozaczka, Stanisław Miszke,  Józef Wojtyga ojciec, Józef Wojtyga syn i Ryszard Mędlarski – tłumaczą sądeccy kandydaci do Sejmu.

Plan upamiętnienia zasłużonych dla miasta obywateli już zmienia się w czyn. Chłopcy mają zgodę Urzędu Miasta, który przeznaczy na ten cel część rabaty znajdującej się na Plantach tuż za pomnikiem Adama Mickiewicza. Teraz Jakub i Samuel czekają na opinię dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pomysł podchwycił poseł Andrzej Czerwiński.

–  Zwołał swój zespół i obiecał pokryć część kosztów związanych z projektem. O resztę prosić będziemy lokalnych sponsorów – mówią chłopcy.

Realizacja projektu będzie kosztować kilka tysięcy złotych.

Ostatecznie o tym, czy sądeccy kandydaci dostaną się do Sejmu zadecyduje Wszechnica Sejmowa oraz IPN, oceniające projekt młodych sądeczan.

fot. JS

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.