dts24 poleca! Poezja połączona z jazzem i muzyką etniczną. Płyta ,,Prześwity” patrzy na to co ukryte

dts24 poleca! Poezja połączona z jazzem i muzyką etniczną. Płyta ,,Prześwity” patrzy na to co ukryte

„Ponad wodą mgła kołysze się w żurawi skrzydłach…”  – wybrzmiały w redakcji dts24 pierwsze słowa jednego z dziesięciu utworów znajdujących się na płycie ,,Prześwity”. Twórczynie Iza Konar i sądeczanka Renata Gierczyk, zabierają nas w melancholijną podróż po tym co na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. Pozwalają podpatrzeć w życie z innej perspektywy, zatrzymać się, słuchać i dostrzec ulotną niczym mgła chwilę.

Płyta ,,Prześwity” stanowi projekt muzyczny, którego podjęły się dwie utalentowane kobiety – Iza Konar i Renata Gierczyk.

Druga z pań związana jest z sądeckimi terenami – ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Nowym Sączu. Dalszą muzyczną edukację kontynuowała w Krakowie studiując Muzykologię na UJ. W projekcie przypadła jej rola kompozytorki porywających artystyczne dusze, tekstów. Na co dzień Renata Gierczyk zajmuje się działalnością pedagogiczną i kulturalną.

Iza Konar może pochwalić się pięcioma autorskimi płytami. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu, a koncertowała m.in. w Warszawie, Wiedniu, Londynie czy Bratysławie współpracując przy tym zarówno z poetami jak i autorami tekstów pochodzących z Polski i Słowacji. Iza Konar jest również stypendystka prezydenta miasta Lublina.

Dostrzec to, czego nie widać

Utwory , które znajdziemy na płycie ,,Prześwity” utrzymane są w popularnej ostatnio konwencji piosenki poetyckiej. W oprawie muzycznej odnajdziemy inspiracje jazzem i muzyką etniczną. Połączenie tych elementów w całość daje magnes dla melancholijnych dusz.

Płynąc przez kolejne utwory słuchacz może poczuć się niczym średniowieczny bard z przewieszoną na plechach lirą wędrujący po świecie i przyglądający się temu światu. Widzi miękką mgłę nad wodą, szmer ptasich skrzydeł, błysk wilczych oczu. Płyta oferuje, jak zaznaczają twórczynie, możliwość podpatrzenia i zobaczenia tego co ukryte, ulotne bądź jeszcze nie odkryte, a czekające na dostrzeżenie.

Całość już jest gotowa i niedługo trafi w ręce i uszy szerszej publiki, która wraz z tym otrzyma okazję by zajrzeć głębiej i dostrzec więcej.

Dts24 patronuje „Prześwitom” medialnie i kibicuje artystkom!

fot. Renata Gierczyk/projekt okładki Piotr Burzyński

Czytaj też:

Gorlice. ,,Geniusz z Miasta Światła” Mgr Morsa – na podium konkursu ,,Mural Roku” [ZDJĘCIA]

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama