DTS poleca: Miłość i śmierć w Starym Sączu

DTS poleca: Miłość i śmierć w Starym Sączu

„Natchniony autor starotestamentowej Pieśni nad Pieśniami z niezwykłą głębią lakonicznego zwrotu ujął ponadczasowy splot ludzkich doświadczeń: „Jak śmierć potężna jest miłość”. Dalekim echem tych słów jest początek wiersza otwierającego tom Srebrne i czarne Jana Lechonia: „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną, Powiem ci: śmierć i miłość – obydwie zarówno”. Obydwa te doświadczenia zawsze były chętnie wybieranym przedmiotem artystycznych interpretacji literackich, plastycznych czy muzycznych. Przecinają one sferę sacrum i profanum, często łącząc je ze sobą i obierając człowieka za wspólny mianownik”. 

Dyrektor Artystyczny Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej
Prof. Marcin Szelest

Za nami prolog 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. To znak, że starosądecki festiwal, najstarsza tego typu impreza muzyczna w Polsce zbliża się wielkimi krokami. W trudnym pandemicznym czasie, gdy organizatorzy muszą dokonywać cudów w przewidywaniu możliwych obostrzeń i zmieniających się zasad podróżowania tym razem zapowiada się festiwal bez kompromisów organizacyjnych i repertuarowych.

W niedzielę 27 czerwca wystąpił znakomity Weser Renaissance z Bremy w międzynarodowym składzie, a od środy do niedzieli ciąg znakomicie zapowiadających się koncertów w gwiazdorskiej obsadzie, w tym dwóch zespołów zagranicznych ze Szwajcarii i dwóch składów mieszanych.
Udział w koncertach dla posiadaczy folderów festiwalowych jeż bezpłatny, a folder można zakupić nawet tuż przed koncertami za jedyne10 zł i posłuży słuchaczom przez cały festiwal. Warto, bo w tym roku w programie koncertów zaplanowano wyjątkowo dużo partii śpiewanych, a folder pozwala słuchaczom precyzyjnie śledzić przebieg koncertu i dzięki tłumaczeniom librett w pełni delektować się poetyckimi tekstami sprzed wieków.
Tegoroczny festiwal przezornie w całości jest transmitowany Internecie, a dodatkowo koncerty transmituje radiowa Dwójka. Dzięki temu nikt nie będzie mógł powiedzieć, że przyczyny losowe uniemożliwiły mu w tym roku zapoznać się z festiwalowym repertuarem. Mieszkańcy Sądecczyzny są jak w zwykle w uprzywilejowanej sytuacji. Mogą bez przeszkód osobiście uczestniczyć w starosądeckich koncertach i przeżywać je w pełni i na wielu poziomach.
I powinni, Bo niezmiennie warto.

Wojciech Knapik
Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

Program koncertów:

niedziela 27 czerwca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30

  • Prolog Festiwalu

Dulcis amor Jesu – muzyka dawnego Gdańska

Weser-Renaissance (Niemcy/Polska), Kier. Artyst. Manfred Cordes

środa 30 czerwca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30

  • Inauguracja Festiwalu

Johann Sebastian Bach – Pasja według świętego Jana

Vasa Consort, Kier. Artyst. Marcin Szelest

 

czwartek 1 lipca, Stary Sącz, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, godz. 19.30

If music be the food of love…

Joanna Klisowska, Massimo Marchese

 

piątek 2 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30

Ego dormio et cor meum vigilat

Profeti della Quinta (Szwajcaria), Kier. Artyst. Elam Rotem

 

sobota 3 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30

Requiem

Soliści Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

 

niedziela 4 lipca, Stary Sącz, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, godz. 19.30

  • Zakończenie Festiwalu

Amor i Mars

Ensemble Thélème (Szwajcaria), Kier. Artyst. Jean-Christophe Groffe

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama