Grecka wyspa Kos – na udane wakacje 2021

Grecka wyspa Kos – na udane wakacje 2021

wyspa Kos

Greckie wakacje bez tłoku, zgiełku, z ciekawymi atrakcjami i sielską atmosferą? Tylko na wyspie Kos! Ta nieduża, wręcz kameralna wyspa zaprasza rodziny z dziećmi i turystów, którzy chcą nacieszyć się leniwym, niespiesznym urlopem. Nie zabraknie lokalnych rozrywek i miejsc, które warto zobaczyć.

Wyspa Kos i miasto Kos – tu zaczniesz bajeczne wakacje

Pobyt na wyspie zaczyna się od wizyty w stolicy – mieście Kos. Powód jest dość prosty – to tu znajduje się lotnisko. Nawet jeśli planujemy wypoczywać gdzieś dalej, warto na chwilę zatrzymać się na tym, co ma do zaoferowania miasto Kos, a jest tego naprawdę dużo.

Na pewno warto zobaczyć Stare Miasto, w którym wciąż żywe są ślady dawnych wpływów tureckich, starożytny amfiteatr zbudowany przez Rzymian w II wieku naszej ery, Muzeum Archeologiczne, które jest kolejnym dowodem na obecność Rzymian na wyspie. Jeśli chcemy bliżej przyjrzeć się życiu starożytnych Rzymian, koniecznie trzeba zajrzeć do Casa Romana, zrekonstruowanego domu możnowładcy rzymskiego z III wieku.

Ukoronowaniem wycieczki może być wizyta w porcie, gdzie malownicze łódki leniwie kołyszą się na przybrzeżnych falach. Jak na port przystało, są tu tawerny, puby i kawiarnie. Jest też tradycyjny grecki klimat – sielsko, ale gwarno.

Ślady Hipokratesa na wyspie Kos

Ponoć legendarny nauczyciel, ojciec współczesnej medycyny, urodził się właśnie na wyspie Kos i faktycznie wiele na to wskazuje. Koronnym dowodem ma być Asklepiejon, gdzie znajdował się pierwszy na świecie szpital i szkoła, w której Hipokrates kształcił młodych adeptów medycyny.

Na wyspie mocno kultywuje się legendę słynnego drzewa – platanu Hipokratesa, pod którym słynny medyk miał jakoby siadywać i nauczać. Drzewo faktycznie nosi imię greckiego uczonego, jednak botanicy mocno wątpią, czy faktycznie ma ono ponad dwa tysiące lat. Nie przeszkadza to turystom w odwiedzaniu tego miejsca i robienia pamiątkowych fotografii.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się, jak wyglądał Hipokrates, powinien odwiedzić muzeum Archeologiczne i przyjrzeć się bliżej mozaice, na której uwidoczniono Hipokratesa z Asklepiosem. Także nadnaturalnych rozmiarów rzeźba z IV wieku ma uosabiać Hipokratesa.

Inne ciekawe miejsca na Kos

Therma Loutra – nieduża miejscowość oddalona od stolicy wyspy około 8 km. Można się tam udać wypożyczonym samochodem lub rowerem. Największą atrakcją są naturalne gorące źródła umiejscowione tuż przy plaży. Z tego też powodu woda w morzu jest tu wyraźnie cieplejsza niż w innych miejscach.

Kardamena – miasto na Kos wybierane przede wszystkim przez ludzi młodych i spragnionych rozrywek oraz przez miłośników sportów wodnych. Tu jest wszystko: bary, puby, dyskoteki, centrum sportów wodnych z doświadczonymi instruktorami, niesamowite warunki do nurkowania i bajeczne, malownicze plaże, których zresztą nie brak wzdłuż całego wybrzeża wyspy. W wolnej chwili warto zajrzeć do czternastowiecznej Twierdzy Antimachia zbudowanej przez Joanitów.

Mastichari – nieduże, bardzo klimatyczne miasteczko greckie z szeroką piaszczystą plażą i portem. Największą atrakcją tutaj są ruiny bazyliki Agios Ioannis.

Andimachia – kolejna nieduża miejscowość, w której największą atrakcją jest stary grecki wiatrak.

Kos jako baza wypadowa? Jak najbardziej!

Kos sama w sobie jest bardzo atrakcyjną wyspą i pobyt na niej na pewno nikogo nie znudzi, ale można potraktować ją także jako bazę wypadową. Z portu pływają statki i promy na inne greckie wyspy oraz do Turcji.

A jak dostać się na samą wyspę? Dobrym rozwiązaniem jest wycieczka na Kos z ITAKĄ.

 

Artykuł sponsorowany.