Droga ekspresowa do Brzeska w pięciu odsłonach

Koalicja Nowosądecka uzyskała z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opis pięciu wariantów przebiegu drogi – „Sądeczanki”. W przyszłym tygodniu rozpoczną się w tej sprawie spotkania informacyjne z przedstawicielami GDDKiA.

– Korytarz K2.0 w wielu miejscach pokrywa się z obecnym przebiegiem trasy DK75. W przypadku wyboru tego korytarza inwestycja będzie najtańsza i będzie wymagała mniejszych nakładów na wykup nowych gruntów – czyli mniej problemów i konfliktów z mieszkańcami gmin, na których będzie prowadzona. W tym projekcie uwzględniono także nowy most w Kurowie, którego budowa ma ruszyć niebawem  – mówi Jacek Żelasko z Koalicji Nowosądeckiej.

-Wariant K1.0 wydaje mi się najmniej prawdopodobnym rozwiązaniem ze względu na trudności techniczne w jego budowie oraz wysokie koszty. Wariant ten przewiduje między innymi przebieg drogi na wschód od obecnego mostu w Kurowie, czyli na terenie, gdzie wcześniejsze badania stwierdziły zagrożenie osuwiskami, a ponadto trzeba byłoby zbudować dość długi i kosztowny wiadukt. W koncepcji zrealizowanej na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego można przeczytać, iż taki przebieg drogi jest najdroższy i technologicznie trudny do wykonania – dodaje Żelasko.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się spotkania informacyjne w tej sprawie. Prawomocna decyzja środowiskowa jest spodziewana w czerwcu 2019 r.

– Szybka droga do Brzeska to najważniejsza sprawa dla Sącza i regionu. Nie ma nic ważniejszego. To nasze bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy. To ułatwienie w dotarciu do Sącza dla turystów, studentów i otwarcie na Polskę. Szybki dostęp do klinik, wysokiej kultury, lotniska – mówi założyciel Koalicji Sądeckiej Ludomir Handzel . – Cieszę się, że sami Sądeczanie są aktywni i naciskają na budowę tej drogi. Zdobywamy dostęp do informacji. Liczyłem i nadal liczę na to, że obecna sytuacja polityczna spowoduje przyspieszenie budowy.

O drodze Nowy Sącz – Brzesko pisaliśmy TUTAJ

***

Harmonogram spotkań informacyjnych/konsultacyjnych w sprawie 5 koncepcji przebiegu Sądeczanki:

  1. Nowy Sącz – 11 kwietnia 2017 r. godz. 9:00, Ratusz, Rynek 1, Nowy Sącz
  2. Gródek nad Dunajcem – 11 kwietnia 2017r. godz. 14:00, Urząd Gminy Gródek nad Dunajcem, Gródek nad Dunajcem 54
  3. Łososina Dolna – 12 kwietnia 2017 r. godz. 11:00, Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, Łososina Dolna 400
  4. Iwkowa, 13 kwietnia 2017 r. godz. 9:00, Urząd Gminy Iwkowa, Iwkowa 468
  5. Chełmiec, 13 kwietnia 2017 r. godz. 14:00, Urząd Gminy Chełmiec, ul. Papieska 2, Chełmiec
  6. Brzesko, 19 kwietnia 2017 r. godz. 11:00, Urząd Miejski w Brzesku, ul. Bartosza Głowackiego 51, Brzesko
  7. Czchów, 20 kwietnia 2017 r.  godz. 9:00, Kino Baszta, Rynek 12, Czchów
  8. Gnojnik, 20 kwietnia 2017 r. godz. 14:00, Urząd Gminy Gnojnik, Gnojnik 363
  9. Laskowa, 21 kwietnia 2017 r. godz. 14:30, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej, Laskowa 700

Fot. Andrzej Czerwiński.pl, Akcja Popieram Ekspresówkę do Brzeska.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.