Droga Sądeczanka coraz bliżej "rozwiązania"

– Jest decyzja  o budowie przedłużenia obwodnicy zachodniej Brzeska i pierwszej nitki mostu w Kurowie z dwukilometrowym dojazdem, na który zarezerwowano 150 mln złotych. Jest też decyzja o budowie łącznika obwodnicy północnej i zachodniej Nowego Sącza, na który zarezerwowano 90 mln zł.

wsb3

...I jest 46 mln złotych, które zostały zarezerwowane na dokumentację. To wszystko są konkrety - mówi Wojciech Piech, wiceprezydent miasta Nowego Sącza. - Prace nad "Sądeczanką" nigdy wcześniej nie były na tak zaawansowanym etapie.

Wojciech Piech uczestniczył w 59. posiedzeniu Komisji Wspólnej Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski na którym "Sądeczance" poświęcono sporo uwagi.

- Jestem optymistą co do powstania tej drogi. Mamy za sobą przetarg na studium korytarzowe. Mamy za sobą przetarg na wykonanie dalszej dokumentacji, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego - wylicza Piech.

Jego zdaniem zaawansowanie prac jest duże.

- Owszem, były dyskusje, były debaty, był zapis w Kontrakcie Terytorialnym, natomiast teraz mamy konkretne środki budżetowe wydatkowane na ten cel – podkreśla Wojciech Piech. – Nie spodziewam się, żebyśmy stanęli w pół kroku i żeby za tym nie poszły dalsze decyzje.

W sierpniu zeszłego roku Witold Słowik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, zapewniał, że droga ekspresowa Brzesko – Nowy Sącz, być modernizowana za 6 lat.

- Ukończenie tej inwestycji ma być zrealizowane do roku 2023. Fundusze na jej realizację będą pochodziły z budżetu państwa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie miała zapewnione finansowanie - mówił minister.

W ramach koncepcji programowej planowanej inwestycji zagwarantowano kwotę 1,5 mld zł. Koszt budowy całej Sądeczanki w optymalnej wersji może sięgnąć nawet 3,5 mld złotych.

Zdaniem Wojciecha Piecha, uzyskanie finansowania nie będzie możliwe bez wspólnego frontu sądeckich i małopolskich instytucji, polityków, samorządowców i parlamentarzystów. – Trzeba zewrzeć szyki i doprowadzić do tego, żeby te środki na budowę Sądeczanki się znalazły - uważa.

 Fot. wizualizacja mostu w Kurowie

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.