Droga Sądeczanka coraz bliżej „rozwiązania”

Droga Sądeczanka coraz bliżej „rozwiązania”

– Jest decyzja  o budowie przedłużenia obwodnicy zachodniej Brzeska i pierwszej nitki mostu w Kurowie z dwukilometrowym dojazdem, na który zarezerwowano 150 mln złotych. Jest też decyzja o budowie łącznika obwodnicy północnej i zachodniej Nowego Sącza, na który zarezerwowano 90 mln zł.

…I jest 46 mln złotych, które zostały zarezerwowane na dokumentację. To wszystko są konkrety – mówi Wojciech Piech, wiceprezydent miasta Nowego Sącza. – Prace nad „Sądeczanką” nigdy wcześniej nie były na tak zaawansowanym etapie.

Wojciech Piech uczestniczył w 59. posiedzeniu Komisji Wspólnej Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski na którym „Sądeczance” poświęcono sporo uwagi.

Jestem optymistą co do powstania tej drogi. Mamy za sobą przetarg na studium korytarzowe. Mamy za sobą przetarg na wykonanie dalszej dokumentacji, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego – wylicza Piech.

Jego zdaniem zaawansowanie prac jest duże.

– Owszem, były dyskusje, były debaty, był zapis w Kontrakcie Terytorialnym, natomiast teraz mamy konkretne środki budżetowe wydatkowane na ten cel – podkreśla Wojciech Piech. – Nie spodziewam się, żebyśmy stanęli w pół kroku i żeby za tym nie poszły dalsze decyzje.

W sierpniu zeszłego roku Witold Słowik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, zapewniał, że droga ekspresowa Brzesko – Nowy Sącz, być modernizowana za 6 lat.

Ukończenie tej inwestycji ma być zrealizowane do roku 2023. Fundusze na jej realizację będą pochodziły z budżetu państwa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie miała zapewnione finansowanie – mówił minister.

W ramach koncepcji programowej planowanej inwestycji zagwarantowano kwotę 1,5 mld zł. Koszt budowy całej Sądeczanki w optymalnej wersji może sięgnąć nawet 3,5 mld złotych.

Zdaniem Wojciecha Piecha, uzyskanie finansowania nie będzie możliwe bez wspólnego frontu sądeckich i małopolskich instytucji, polityków, samorządowców i parlamentarzystów. – Trzeba zewrzeć szyki i doprowadzić do tego, żeby te środki na budowę Sądeczanki się znalazły – uważa.

 Fot. wizualizacja mostu w Kurowie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama