Dr Rafał Matyja o "sądeckiej prowincji": jest moment, kiedy zaczyna mdlić

Dr Rafał Matyja, były dziekan Wydziału Nauk Politycznych WSB-NLU w Nowym Sączu, a obecnie profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, udzielił magazynowi świątecznemu „Gazety Wyborczej” obszernego wywiadu, w którym mówi m.in. o swoim pobycie w Nowym Sączu:

Renault2

- Duży wpływ na moją zmianę miało spojrzenie na świat z perspektywy prowincji – mówi Rafał Matyja w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim. – (…) Jak się ląduje na Sądecczyźnie – może nie w Nowym Sączu, bo samo miasto jest bardziej liberalne – to (…) przekora sprawia, że człowiek zaczyna rozumieć lewicę. Klimat klerykalizmu jest tak gęsty, że zaczyna pan inaczej myśleć. Byłem w szoku, że Polska tak wygląda.

- Czyli jak?

- Ścisłe powiązania między lokalną władzą a Kościołem. Urzędnik mówiący na otwarciu mostu: „Jakże to piękne, że most Świętej Kingi połączy rondo Błogosławionego Stanisława z rondem Jana Pawła II”. Czuje pan? Gdzieś jest ten moment, kiedy zaczyna mdlić. I wszystko fasadowe. Wiadomo – wszyscy to wiedzą! – że nic z tego nie jest na serio. Że to tylko schlebianie fasadowym gustom. W Warszawie nie wierzyłem, że proboszcz może wpłynąć na to, jak ludzie głosują. Albo, że może coś kazać (…) Ludziom na prowincji też się nie podoba, że proboszcz ma nieformalny wpływ na władzę. I też są antyklerykalni, chociaż nie będą tego ogłaszać publicznie, tylko najwyżej w domu przy stole (…)

Rafał Matyja mówi w wywiadzie również o sądeckim… transporcie publicznym:

(…) Na prowincji zobaczyłem też drugą twarz polskiego kapitalizmu. Zarobki w sektorze publicznym tysiąc złotych wyższe niż w prywatnym. Zaniedbany transport publiczny. Nowy Sącz miał najwyższą w kraju liczbę samochodów na tysiąc mieszkańców. Bo musisz kupić to rozwalające się seicento, inaczej koniec, tkwisz w domu. Jak mówiłem o tym lokalnym politykom, to słyszałem: „Autobusy są dla dzieci i staruszków, a nie dla normalnych ludzi” (…)

Cały wywiad z Rafałem Matyją w „Gazecie Wyborczej” z 3-4 czerwca

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.