Dominik z Ropicy Polskiej zwycięzcą odcinka ,,Va Banque”

Dominik z Ropicy Polskiej zwycięzcą odcinka ,,Va Banque”

Dominik Szura z Ropicy Polskiej (powiat gorlicki) znów wykazał się niezwykle wszechstronną wiedzą. Student pojawił się we wczorajszym odcinku programu TVP2 Va Banque i pokonał dwóch przeciwników.

W pierwszej rundzie pojawiły się takie kategorie jak: odeszli w 2021 roku, liczby rzymskie, z ryżu, muzyczny zespół, biblijne liczby i synonimy od ,,o” do ,,d”. Ten etap zwycięski okazał się dla Marka – radcy prawnego ze Słupska, choć w pierwszym pytaniu odcinka zaplusował Dominik.

– Studiujesz filologię germańską, ukończyłeś też prawo, ale pasjonują cię nauki ścisłe. Cóż to za paradoks? – pytał gorliczanina prowadzący program Przemysław Babiarz.

– Ten paradoks rozpoczął się na czwartym roku studiów prawniczych, odkąd moja siostra poszła na profil biologiczno-chemiczno-matematyczny. Gdzieś tam między wierszami przy niej się douczałem i poznawałem tajniki głównie biologii – wyjaśniał Dominik.

W drugiej rundzie zawodnicy zmierzyli się z następującymi kategoriami: Baltazar, dokonania polskich naukowców, siedziby parków narodowych, sto lat temu, zatoki w historii, przygody Tomka Wilmowskiego. Tym razem zwyciężył mieszkaniec Ropicy Polskiej, choć przez długi czas szedł łeb w łeb z Markiem. Dominik dwukrotnie w tej rundzie zdobył ,,bonus”.

Finałowe pytanie dotyczyło kategorii ,,malarze” i brzmiało: twórca nowoczesnego symbolu gołąbka pokoju, którego po raz pierwszy narysował na kawiarnianej serwetce we Wrocławiu w 1948 roku. Poprawna odpowiedź to – Pablo Picasso i takiej właśnie udzielili Dominik oraz Marek. Zwycięstwo w odcinku zależało już tylko od tego, który z nich zdobył wyższą kwotę. Dominik ,,zarobił” w sumie 18700 zł, czym wyprzedził swojego rywala o 2500 zł.

Dominik został zwycięzcą odcinka, dlatego zawalczy w Va Banque ponownie. Na antenie TVP2 zobaczymy go już w najbliższy poniedziałek.

To nie pierwszy raz, kiedy gorliczanin wystąpił w teleturnieju. Można powiedzieć, że to już dla niego ,,chleb powszedni”. W ubiegłym roku wygrał bowiem 75 tysięcy złotych w programie ,,Milionerzy” telewizji TVN, o czym pisaliśmy TUTAJ. W 2020 roku okazał się najlepszy w projekcie ,,Giganci historii” emitowanym na TVP Historia, a cztery lata wcześniej został zwycięzcą odcinka programu TVP2 ,,Jeden z dziesięciu”.

Dominik Szura uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach. Zdobył tytuł laureata Olimpiady Historycznej, co dało mu indeks do studiowania na dowolnej uczelni, w której o przyjęciu decydował wynik z historii. Mieszkaniec Ropicy Polskiej ukończył prawo na ,,Uniwersytecie Jagiellońskim” i studiuje filologię niemiecką w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

o czym pisaliśmy TUTAJ

fot. screeny odcinka programu Va Banque – vod.tvp.pl

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama