Dominik Kędzierski z Zubrzyka z dwoma tytułami Championa Roku 2022 (zdjęcia)

Dominik Kędzierski z Zubrzyka z dwoma tytułami Championa Roku 2022 (zdjęcia)

dominik kędzierski, reining, zubrzyk, piwniczna

Dominik Kędzierski z Zubrzyka (gmina Piwniczna) odebrał w sobotę nagrody za dwa tytuły Championa Roku 2022 w jeździeckiej dyscyplinie Reining. Uroczysta gala odbyła się w czeskiej restauracji Tusculum.

Pochodzący z ziemi sądeckiej zawodnik jako jedyny zdobył Championa w dwóch klasach. Jego osiągnięcia to efekt kapitalnych występów w klasach Rookie Professional oraz Snaffle Bit Horse 5&under, które organizuje NRHA Czechy (National Reining Horse Association jest organizacją, której celem jest promowanie konia reiningowego).

Czym jest Reining?
To konkurencja jeździecka w stylu westernowym polegająca na jak najdokładniejszym przejechaniu zadanej trasy (zwanej w reiningu schematem, ang. pattern). Cały przejazd wykonuje się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest często nazywany ujeżdżeniem w stylu western.

W Reinigu jest dostępnych 11 patternów. Wszystkie one składają się z tych samych elementów, wymienionych poniżej, ułożonych w różnej kolejności.

* Koła – wykonywanie idealnie okrągłych kół w galopie. Rozróżnia się małe koła jechane powoli, oraz duże koła, przejeżdżane szybko.
* Lotna zmiana nogi – wykonanie lotnej zmiany nogi na którą koń galopuje, dokładnie na środku areny.
* Roll back – szybkie obrócenie na zadzie po uprzednim zatrzymaniu konia.
* Spin – szybkie obroty konia na tylnej wewnętrznej nodze. Dobrze zrobiony koń nie powinien odrywać nogi od podłoża w czasie wykonywania spinu. Koń wykonuje 4 obroty w prawo i 4 w lewo – w niektórych schematach 4 i 1/4 w lewo.
* Sliding stop – zatrzymanie konia z galopu, koń powinien pochylić zad, wyciągnąć szyję i prześlizgnąć się na tylnych nogach (im dalej tym lepiej). Właśnie do tej figury reinerzy zakładają swoim wierzchowcom ochraniacze na tylne nogi.
* Cofanie – cofnięcie konia o minimum 3 metry

Czytaj także: Specjalnie dla DTS24. Korespondencja z Bali. Rafał Dudek o wydarzeniach z indonezyjskiej wyspy…

Fot: Natalia Kędzierska / Western Sport Photography

Share on twitter
Share on facebook