Do ołtarza w kościele kolejowym wróciło Serce Jezusowe

Do ołtarza w kościele kolejowym wróciło Serce Jezusowe

Prezbiterium kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu zdobi od niedawna długo wyczekiwany przez parafian nowy ołtarz. W jego centralne miejsce powrócił wizerunek Serca Jezusowego. Po bokach znajdują się figury Matki Bożej i św. Józefa. Na dole – figury św. Stanisława Kostki oraz św. Elżbiety – pierwotnej patronki parafii. Ołtarz został odsłonięty podczas parafialnego odpustu.

Początkowo w prezbiterium kościoła kolejowego znajdował się drewniany ołtarz skrzynkowy, który mocno nadszarpnął ząb czasu. W latach 80. XX w. ówczesny proboszcz, o. Stanisław Majcher SJ, podjął decyzję o jego usunięciu.

– Ołtarz główny został usunięty w 1982 r., a ołtarze boczne przetrwały do roku 1984. Wtedy także zdemontowano dębową ambonę z zadaszeniem, z ok. 1900 r., ozdobioną postaciami czterech ewangelistów – mówi Leszek Zakrzewski, parafianin, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ołtarz główny zastąpiono w 1983 r. dużą figurą Jezusa dłuta Kazimierza Jęczmyka z Krakowa. Również decyzją o. Majchera, namalowano na kościelnych ścianach kanciaste postacie świętych nadające świątyni nowoczesny wygląd. Jednak brak ołtarza zaczął dawać się parafianom we znaki i ostatecznie podjęto decyzję o montażu nowego.

– Decyzja ta zapadła w 2013 r. Ołtarz nie jest jeszcze gotowy, wymaga dokończenia. Trzeba uzupełnić pewne szczegóły. Myślę, że prace te zostaną zrealizowane do końca wakacji – mówi proboszcz parafii kolejowej, ks. Stanisław Jopek SJ.

Nowy ołtarz jest niemalże wierną kopią starego. Ma strzeliste wykończenia nawiązujące do stylu neogotyckiego, w którym utrzymana jest cała świątynia. Projekt wykonał grafik i rysownik Paweł Kalina. Uwagi do tego projektu wniósł historyk sztuki, dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Wykonaniem zajął się Kazimierz Fecko, stolarz z Przetakówki związany z jezuicką parafią im. Ducha Św. w Nowym Sączu. Ołtarz wykonany został z drewna dębowego. Najtrudniejsze fragmenty wykonała firma snycerska z okolic Gorlic.

***

Kościół kolejowy przy ul. Zygmuntowskiej w Nowym Sączu powstał w 1899 r. Początkowo była to kaplica stanowiąca własność Kolei, której nikt nie chciał objąć w zarząd. W 1903 r. duszpasterstwo przy kościele św. Elżbiety przejęli sądeccy ojcowie jezuici.

Fot. Parafia kolejowa w Nowym Sączu.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama