Do naszego regionu przybyły młode głuszce

Do naszego regionu przybyły młode głuszce

Kilka dni temu do Nadleśnictwa Nawojowa przywieziono młode głuszce z matkami. Przez jakiś czas będą mieszkać w świeżo wyremontowanych wolierach adaptacyjnych.

9 samic, 2 samce oraz ich matka zamieszkały na Sądecczyźnie 18 sierpnia. Dwa dni później przywieziono 7 samic i 4 samce z matką. Głuszce będą na razie przebywać w wolierach, przyuczane przez matki zachowań, które zwiększą ich szanse na przeżycie. Później zostaną wypuszczone na wolność.

Reintrodukcja, czyli ponowne wprowadzanie, głuszców na obszarze Nadleśnictwa Nawojowa odbywa się metodą zwaną ,,born to be free” i jest realizowana od 2010 roku. Ptaki wylęgają się w niewoli, w wolierach ulokowanych w leśnym środowisku, w tym przypadku w Nadleśnictwie Wisła.

– Po okresie, kiedy odpowiednio wyrosną im pióra przewozimy je do naszych wolier (oczywiście również w lesie). Po krótkim okresie adaptacji dajemy im możliwość wyjścia na zewnątrz przez otwarcie woliery. Młode w każdej chwili mogą wrócić do zabudowy pod opiekę matki, jednak szybko się usamodzielniają i wkrótce przestają wchodzić do woliery – wyjaśniają przedstawiciele Nadleśnictwa Nawojowa.
Kontakty człowieka z młodymi ptakami są ograniczone do minimum, a wszelkie niezbędne czynności wykonuje się w nocy. Głuszce w wolierach są dokarmiane, ale uczą się też od matek samodzielnego poszukiwania pożywienia.

– Efektem ekologicznym tych działań są coraz częstsze obserwacje w przyrodzie tego pięknego, choć rzadkiego i zagrożonego wyginięciem ptaka – informują przedstawiciele Nadleśnictwa Nawojowa.

fot. Nadleśnictwo Nawojowa

Czytaj też: Nowy Sącz. Pożar w przychodni na ul. Batorego