Dlaczego podajemy sobie ręce na początku gry? Szacunek… II Turniej Szachowy Przedszkolaków w Nowym Sączu

Dlaczego podajemy sobie ręce na początku gry? Szacunek… II Turniej Szachowy Przedszkolaków w Nowym Sączu

Od najmłodszego uczą gry w szachy, by rozwijać umysły dzieci. Dzięki temu, później pięcio, czy sześciolatki mogą mierzyć się w zawodach. Inicjatywa godna pochwały. Tak jak godna pochwały jest organizacja turnieju szachowego przedszkolaków. Druga edycja rozgrywek odbyła się 29 maja w Przedszkolu Sióstr Niepokalanek.

Gra fair play, skupienie, radość zwycięzców i smutek przegranych – tak można podsumować II Turniej Szachowy Przedszkolaków, który zorganizowała Urszula Antkiewicz, nauczycielka prowadząca w przedszkolu zajęcia szachowe oraz właścicielka firmy Planeta Wiedzy Centrum Edukacji. 

– Dla większości były to pierwsze prawdziwe zawody szachowe. Rozgrywkom towarzyszyło morze emocji, wielkie radości i małe smutki. Na pytanie ,,dlaczego podają sobie ręce na początku gry?” – z ust sześciolatka padło słowo: „szacunek”. To wzruszające i zaskakujące. Przedszkolaki już wiedzą, co to znaczy grać uczciwie – relacjonuje Urszula Antkiewicz.

Na twarzach dzieci malowało się pełne skupienie, obserwowały każdy ruch przeciwnika, bo gdy ten popełnił dwa błędy, partia wygrana. Niektórym, jak opisuje nauczycielka, udało się dać mata. Przedszkolaki grały z wykorzystaniem zegarów szachowych.  Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim w tempie 10 minut na zawodnika. Były puchary dla zwycięzców oraz medale i dyplomy dla wszystkich uczestników. Były wzajemne gratulacje ze zwycięstw i  pocieszanie tych, którzy przegrali.

Zwycięzcy:
I miejsce – Sara,
II miejsce – Igor,
III miejsce –  Jakub ( wszyscy z grupy Zajączków)
Organizatorką zawodów jest kolejny raz Urszula Antkiewicz, nauczycielka prowadząca w przedszkolu zajęcia szachowe oraz właścicielka firmy Planeta Wiedzy Centrum Edukacji (www.planetawiedzy.edu.pl), promująca szachy wśród najmłodszych Sądeczan, także wśród uczniów klas wczesnoszkolnych. Jest również organizatorką  Międzyszkolnego Turnieju Szachowego dla uczniów klas I-III „Szachowa Szósteczka”, odbywającego się co roku w Szkole Podstawowej nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki https://www.dts24.pl/mali-mistrzowie-szachow-znow-zmierzyli-sie-w-nowym-saczu-fotorelacja/

W Przedszkolu Sióstr Niepokalanek  
nauczyciele  oraz siostry Niepokalanki kierują się zasadami, które od założenia przez bł. siostrę Marcelinę, są mottem wychowania najmłodszych. Te zasady wychowawcze to: Bóg wszystkim, przez wszystko do Boga, Bóg nas stworzył Polakami, wierność swoim obowiązkom

Patronem medialnym wymienionych  turniejów szachowych, organizowanych w Nowym Sączu jest portal dts24, który zawsze wspiera promocję młodych talentów królewskiej gry. Mamy nadzieję, że idea będzie krzewiona i spotkamy się na kolejnych turniejach szachowych w różnych kategoriach wiekowych. 

Czytaj także: Stare klepisko zamienia się w zieloną murawę [ZDJĘCIA]

Fot.  Urszula Antkiewicz

Reklama