,,Dla każdego z nas miał serce na dłoni” – wspominają śp. senatora Koguta w pierwszą rocznicę śmierci

Stanisław Kogut, Stanisław Pasoń

 ,,Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej” – tak kończą wpis z okazji pierwszej rocznicy śmierci Stanisława Koguta pracownicy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, którą stworzył. 18 października 2020 roku były senator zmarł w gorlickim szpitalu. Społeczność lokalna i przyjaciele wspominają społecznika.

Za duszę śp. Stanisława Koguta odbyła się wczoraj msza święta w kaplicy budynku Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym im. Ojca Pio w Stróżach.

,,Myśląc o osobie śp. Stanisława nie sposób nie wspomnieć o Jego wielkim zaangażowaniu i poświęceniu dla drugiej osoby. Dla każdego z nas miał serce na dłoni. Nigdy nie przeszedł obojętnie wobec potrzebujących. Każdego człowieka traktował jak brata, troszcząc się i starając się pomóc w różnych rozterkach. Pierwszą rocznicę śmierci śp. Stanisława przeżywamy z wielkim żalem i smutkiem, mając jednocześnie nadzieję, że zaznał już szczęścia wiecznego w niebie” – napisali na oficjalnej stronie Fundacji jej przedstawiciele.

,,Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Stanisława Koguta, Senatora VI, VII, VIII i IX kadencji Senatu R.P.
Wieczne Odpoczywanie Panie Senatorze” – przypomniał wczoraj na swojej oficjalnej stronie Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń. Samorządowiec zamieścił fotografię ze śp. Stanisławem Kogutem, która została wykonana obok budynku Fundacji senatora.

Stanisław Kogut, Stanisław Pasoń Chłop

,,Wspominam śp. Stanisława często. Niedawno byłem na Jego grobie. Widać, że Rodzina dba o miejsce spoczynku śp. Stanisława. W kontekście Jego życia i odejścia brzmią mi w uszach trzy cytaty:
1. “Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili.”
2. “Przemija postać tego świata.”
3. “Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.” Staszku! Żyj w pokoju!” – napisał były Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, a obecnie radny Nowego Sącza Leszek Zegzda.

Społecznik i przyjaciel niepełnosprawnych

Śp. Stanisław Kogut szczególną troską darzył ludzi chorych i niepełnosprawnych. Założył Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i przez lata był jej prezesem. Przez dwie dekady działalności fundacji założonej przez zmarłego, zwyczajna wioska stała się prężnie działającym centrum pomocy ludziom chorym i niepełnosprawnym, zaś sama fundacja jest jednym z najważniejszych pracodawców w okolicy zatrudniającym załogę Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego im. Ojca Pio, Hospicjum im. Chrystusa Króla, przedszkola integracyjnego.

Stanisław Kogut był również związany z klubem piłkarskim Kolejarz Stróże. Kiedyś był jego zawodnikiem, później wiceprezesem, a finalnie działaczem i zagorzałym kibicem. Senator był również jednym z inicjatorów powstania Zespołu Regionalnego Kowalnia oraz działaczem ,,Solidarności”. Został kawalerem Medalu św. Brata Alberta. 

Śp. Stanisław Kogut zmarł 18 października 2020 roku około godz. 17.15 w gorlickim szpitalu. Doznał rozległego zawału. Stwierdzono również u niego zakażanie koronawirusem. Wieść o jego śmierci zaskoczyła wszystkich. ,,Zbudował sobie pomnik w sercach tych, którym pomógł, i tych, którzy widzieli jego dzieło” – napisał wówczas minister Piotr Świątecki, były szef Kancelarii Senatu.

Ciało senatora spoczęło na cmentarzu w Stróżach – w miejscowości, której oddał serce i w której pozostawił swój żywy pomnik w postaci Fundacji Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych. Pogrzeb odbył się 25 października, o tym informowaliśmy —>TUTAJ.

Czytaj także: Wspominają śp. senatora Koguta: zbudował sobie pomnik w sercach tych, którym pomógł

Fot. FPON w Stróżach/
Stanisław Pasoń 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.