Dieta przy hashimoto – te ryby zawierają najwięcej dobrych substancji odżywczych

Dieta przy hashimoto – te ryby zawierają najwięcej dobrych substancji odżywczych

W markecie omijasz szerokim łukiem dział ze słodyczami – w obawie przed glutenem. Odwracasz głowę, kiedy widzisz mleko – w strachu przed laktozą. Zanim na dobre zniechęcisz się do sklepów spożywczych, poznaj zdrowe dania rybne, które możesz jeść bez obaw, jeśli chorujesz na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Zobacz, jaka jest idealna dieta przy Hashimoto.

Co jeść przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy?

Jaka jest skuteczna dieta w tej chorobie? Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek, odpowiadając na powyższe pytanie, radzi, aby zamiast skupiać się na tym, czego unikać, skupić się na tym, co warto jeść i zauważa, że „niezwykle ważne w dietoterapii osób z Hashimoto jest dokładne zbilansowanie diety pod kątem makro- i mikroskładników”.

Newralgicznymi składnikami w diecie HT są: selen, jod, kwasy omega-3, antyoksydanty, witamina C oraz witamina D. Dlatego warto zadbać o ich podaż wraz z dietą, a gdy nie jest to możliwe, rozważyć ich dodatkową suplementację. Właśnie te składniki często są niedoborowe u osób z Hashimoto.

Osoby zmagające się z tą chorobą powinny co jakiś czas sprawdzać poziom selenu, decydując się na profesjonalne badania laboratoryjne. Zależnie od wyniku możemy dzięki temu rozważyć metodę uzupełnienia tego składnika. Nie zaleca się z kolei suplementacji jodu z uwagi na jego negatywny wpływ na to schorzenie. Dużo bezpieczniejszym sposobem jego podaży jest włączenie do diety ryb morskich, pisał o tym na swoim blogu dietetyk Michał Wrzosek – https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/.

Makrela w diecie Hashimoto to świetne źródło jodu

Znani dietetycy nie polecają samodzielnej suplementacji tego pierwiastka. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest ciąża, gdy zapotrzebowanie na dobroczynne substancje odżywcze mocno wzrasta. Mimo wszystko, osoby zmagające się z Hashimoto, mogą uzupełniać go daniami z makreli lub z dorsza.

Warto pamiętać, że już 200 g makreli (lub 160 g dorsza) dostarczą 60 mcg, czyli wypełnią nasze dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Unikaj wysoko przetworzonych sałatek z makreli z długim okresem przechowywania – mogą one zaburzać skład mikroflory bakteryjnej, co z kolei może być pierwszym krokiem do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Śledź – zapobiegnie stanom zapalnym

Dieta w Hashimoto powinna dostarczać kwasów omega 3, aby przeciwdziałać stanom zapalnym organizmu. 100 gram śledzia dostarcza od 1,2 do 1,7 kwasów. Ta ryba dostarczy nam też dużo białka, co jest ważne w utrzymaniu szczupłej sylwetki (w czasie trawienia białka Twój organizm spala energię) – to dobrze, bo otyłość stymuluje rozwój HT. Jeśli nie lubisz tej ryby, możesz zastąpić ją na przykład sałatą.

Rola witaminy B12 w chorobie Hashimoto

Chorując na HT, potrzebujesz witaminy B12, ponieważ wskutek zaburzonego wydzielania kwasu solnego Twój żołądek ma uszkodzoną błonę śluzową, a to właśnie błona śluzowa zawiera czynnik IF, z którym musi połączyć się witamina B12, aby dobrze się przyswoić. Można uzupełnić go na przykład posiłkami ze szczupaka. Ta ryba zapewni powyżej 20 mikrogram na 100 g witaminy B12. Bogatym źródłem tej witaminy są też podroby, jednak przyjmuje się, że ryby mają więcej dobroczynnych właściwości odżywczych.

Węgorz – uzupełni witaminę D i A w diecie Hashimoto

W chorobie HT cierpisz na niedobór D, a także witaminy A. Wynika to z tego, że organizm osób z Hashimoto słabo przekształca beta-karoten w witaminę A. Potwierdzeniem tych słów może być charakterystyczny, lekko pomarańczowy odcień skóry chorych. W oba te składniki obfituje węgorz. 100 gram tej ryby pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę D. Wybierajcie jednak węgorza świeżego, nie tłustego, gdyż ten zawiera dużo cholesterolu.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama