Nowy Sącz. Czytelnik interweniuje: śmieci kipią z koszy

Jak często opróżniane są kosze na śmieci przy ścieżkach rowerowych i przy chodnikach w Nowym Sączu? – to pytanie od jednego z naszych Czytelników, który wielokrotnie widuje pojemniki na śmieci nieestetycznie przepełnione. Zapytaliśmy o to przedstawicieli Urzędu Miasta oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Druga z wymienionych instytucji odpowiada za utrzymanie ścieżki Eurovelo.

„Od dłuższego czasu obserwuję problem z wylewającymi się śmieciami, szczególnie na wysokości hotelu Panorama. Parę kroków od rynku, a tu praktycznie ciągły syf. Podobnie sytuacja wygląda przy Szwedzkiej, przy wyjściu z Wólek w kierunku rynku” – pisze pan Dawid i na potwierdzenie swoich słów dołącza zdjęcia, wykonane pomiędzy 8, a 15 sierpnia.

Jak się dowiedzieliśmy, sprzątaniem miasta, dbaniem o jego czystość oraz utrzymaniem terenów zieleni miejskiej zajmuje się firma AVR S.A.
Interwencje w sprawach nieporządku na miejskich ulicach, chodnikach, parkingach i ścieżkach rowerowych mieszkańcy mogą zgłaszać, dzwoniąc pod numery telefonów: 502 091 069 i 692 020 513.

Zgodnie z umową pomiędzy miastem, a powyższą firmą, kosze na śmieci powinny być opróżniane codziennie, zwłaszcza w miejscach bardziej uczęszczanych. Co więcej, wykonawca powinien ponownie opróżnić kosz lub posprzątać, jeśli w ciągu tego samego dnia zajdzie taka potrzeba.

Jak zaznacza Mariusz Smoleń, Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza, zgłaszanie interwencji przez mieszkańców jest istotne w kontekście oceny realizacji zadań wykonywanych przez firmę AVR i ewentualnej dalszej z nią współpracy.

– Proszę jednocześnie pamiętać, że znaczna część obszaru miasta należy do właścicieli prywatnych i spółdzielni mieszkaniowych i to na nich spoczywa obowiązek dbania o czystość otoczenia. Wszelkie informacje na temat niedopełniania przez nich obowiązków można zgłaszać Straży Miejskiej; telefon dyżurny: 18 443 75 84 – dodaje Mariusz Smoleń.

EuroVelo

Inne zasady dotyczą utrzymania czystości na ścieżce rowerowej na wale Dunajca w Nowym Sączu. Za trakt EuroVelo odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, a wszelkie prace wykonuje firma zewnętrzna, wyłoniona w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Utrzymanie ścieżki podzielone jest na cztery zadania, obejmujące następujące odcinki: Barcice – Stary Sącz, Stary Sącz – Nowy Sącz wraz z kładką przez rzekę Poprad, Nowy Sącz (Wały) – Nowy Sącz (Ruiny Zamku), Nowy Sącz (Ruiny Zamku) – Wielogłowy.

– W ramach umowy Wykonawca zobowiązany jest raz na dwa tygodnie,  w poniedziałki w godz. 8.00-14.00 opróżnić kosze na śmieci o pojemności 50 litów zamontowane wzdłuż trasy rowerowej wraz z zagospodarowaniem odpadów. W przypadku zalegania odpadów zamawiający, czyli Rejon Dróg Wojewódzkich Nowy Sącz zleci ich dodatkowe opróżnianie pisemnym zleceniem – informuje Agnieszka Ćwiertniewicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Ponadto dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki, w godz. 8.00-14.00 sprzątane są Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR). Opróżnione zostają wtedy kosze na śmieci w tych punktach  i czyszczone są zainstalowane tam urządzenia.

Mieszkańcy mogą zgłaszać przypadki zaśmiecenia ścieżki drogą telefoniczną lub mailową do Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nowym Sączu ul. Kilińskiego 70 lub do Obwodu Drogowego w Starym Sączu przy ul. Źródlanej.

fot. Dawid Michalski

Czytaj też: Bezpiecznie w drodze do szkoły. Policjanci przestrzegają

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.