Człowiek jest otwartą księgą – „Przeczytaj mnie”

Człowiek jest otwartą księgą – „Przeczytaj mnie”

Polska i Europa na przełomie…

Informujemy o otwarciu „Żywej biblioteki”, które odbędzie się 13 grudnia 2022 r. (wtorek) w godz. od 14.00 – 16.00 w Zespole Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu, przy ul. Limanowskiego 7.

Projekt realizowany jest w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” – programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Żywa biblioteka” polega na zebraniu w określonym miejscu i czasie grupy ludzi, którzy gotowi są podzielić się z innymi (słuchaczami/czytelnikami) swymi osobistymi przeżyciami, wspomnieniami i przemyśleniami na zadany temat. „Czytelnicy”, przychodząc do tej biblioteki, mogą „wypożyczyć” sobie żywą książkę, wysłuchać opowiadania i – w odróżnieniu od klasycznej książki – zadawać pytania.

Tematem tego projektu jest „Polska i Europa na przełomie…”. Będziemy mieli do dyspozycji cztery żywe książki, które opowiedzą o ważnych wydarzeniach z przełomu wieków: wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego – 13 grudnia 2022 r. przypada 41. rocznica, powstaniu „Solidarności”, o wojnie w Ukrainie oraz o pielęgnowaniu historii Małej Ojczyzny.

Katalog książek:

XX wiek

Ewa Andrzejewska „Solidarność i serwetki. Monte 1984 r.”

Działaczka Solidarności, za działalność w stanie wojennym aresztowana w 1984 r., zwolniona na podstawie amnestii w tym samym roku.

Alicja Derkowska „Solidarność polsko-norweska. 1983 r.”

Doktor matematyki, założycielka Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego w Nowym Sączu, działaczka solidarnościowego podziemia. Opowie, jak w stanie wojennym udało się przechytrzyć SB.

XXI wiek

Solomija Chalpinska ” Życie w cieniu wojny”.

Ma 22 lata. Studiowała polonistykę we Lwowie. Gdy wybuchła wojna była w Ukrainie i po trzech tygodniach udało jej się wyjechać do Polski. Opowie o prawdziwym życiu w czasie wojny, z daleka od frontu i spadających rakiet.

Łukasz Połomski „Pamięć o historii Małej Ojczyzny”

Doktor historii, nauczyciel, publicysta oraz popularyzator historii. Specjalizuje się w dziejach Nowego Sącza przełomu XIX i XX wieku oraz historii żydów sądeckich. Odpowie na pytanie, po co w XXI wieku potrzebna nam jest pamięć o historii Małej Ojczyzny.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama