Czas zacząć nie tylko mówić, ale działać! 10 gmin będzie razem walczyć o czyste powietrze

Czas zacząć nie tylko mówić, ale działać! 10 gmin będzie razem walczyć o czyste powietrze

W sądeckim ratuszu gościli wczoraj wójtowie i burmistrzowie okolicznych miast i gmin. Celem ich wizyty było podpisanie „Aktu Czystego Powietrza dla Sądecczyzny”, na mocy którego gminy wspólnie zawalczą o poprawę jakości powietrza w regionie. Do porozumienia przystąpiły Szczawnica, Nawojowa, Podegrodzie, Gródek nad Dunajcem, Chełmiec, Nawojowa,  Kamionka Wielka, Łącko, Łososina Dolna oraz Wolbrom. 

Temat niskiej emisji zanieczyszczenia powietrza to jeden z kluczowych problemów zgłaszanych przez mieszkańców całego regionu. W związku z tym zaczynamy podejmować faktyczne działania. Mam świadomość, że podpisywano już wiele deklaracji i dokumentów. Czas zacząć działać. Stąd spotkanie z włodarzami całej Kotliny Sądeckiej i całego regionu – mówił prezydent Ludomir Handzel.

Jak poinformował prezydent – między innymi poprzez rozwój sieci MPEC i łatwiejszy dostęp do gazu miasto będzie starało się poprawić stan powietrza.

Podczas spotkania Grzegorz Tabasz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska przedstawił zebranym najważniejsze założenia programu dla Nowego Sącza i Sądecczyzny. Miasto zobowiązało się co roku raportować jakie są postępy w pracach. Zaprezentowano również plan ograniczania niskiej emisji w Kotlinie Sądeckiej.

-Chcemy, żeby co roku coś się poprawiało i żeby ta zmiana była odczuwalna. Myślę jednak, że dopiero za cztery lub pięć lat będzie można realnie ocenić proces. Musimy  jak najszybciej odejść od złych przyzwyczajeń i zacząć myśleć o zdrowiu naszym i naszych dzieci. Nie chcemy aby oddziały onkologiczne były pełne – dodał prezydent.

 

Reklama