Ćwiczenia McKenziego – dlaczego to najlepsza metoda na bolący kręgosłup?

Young woman with back pain sitting on the sofa in the living room

Ból kręgosłupa dotyczy sporej części populacji na całym świecie. Współcześnie dolegliwość ta występuje coraz powszechniej u młodych osób, co wiąże się z siedzącym stylem życia, brakiem właściwej ergonomii w pracy lub unikaniem aktywności fizycznej. Bez względu na wiek, bóle pleców z całą pewnością pogarszają jakość życia i niekiedy całkiem uniemożliwiają wykonanie różnych czynności. Jedną ze skuteczniejszych metod na bolący kręgosłup są ćwiczenia McKenziego.

Czym jest metoda McKenziego?

Ćwiczenia McKenziego to skuteczna metoda likwidacji bólów kręgosłupa stworzona przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę. Dotyczy w szczególności odcinka lędźwiowego, a jej korzystne działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami. Obejmuje 2 etapy:

  • badanie pacjenta w oparciu o protokół diagnostyczny
  • ćwiczenia dobrane indywidualnie do pacjenta

Badanie jest niezbędne, aby odróżnić ból kręgosłupa od innych dolegliwości i chorób, które mogą dawać podobne objawy. Dzięki temu leczenie już od samego początku jest niezwykle skuteczne. Na podstawie badania można zakwalifikować pacjenta do jednej z 3 grup, przy czym dla każdej przewidziano inne zestawy ćwiczeń. Są to grupy zespołów:

  • strukturalnych
  • dysfunkcyjnych
  • związanych z zaburzeniami postawy

Zespół strukturalny dotyczy zaburzeń wewnątrzstawowych kręgosłupa, czyli odnoszących się np. do krążka międzykręgowego. Pacjenci w fazie ostrej nie zawsze kwalifikują się do ćwiczeń, zwykle należy odczekać na ustąpienie tego stanu. Zespół dysfunkcyjny dotyczy przeciążeń, zrostów, przykurczy, czyli wszelkich deformacji i nieprawidłowości tkanek miękkich. Z kolei zespół związany z zaburzeniami postawy odnosi się głównie do osób prowadzących siedzący tryb życia oraz z różnymi wadami postawy, które mogą rzutować na występowanie epizodów bólu pleców.

ćwiczenia mckenziego

Na czym polegają ćwiczenia McKenziego?

Ćwiczenia McKenziego polegają na wykonywaniu sekwencji ruchów wyprostnych oraz zgięciowych w kręgosłupie – w zależności od przyczyny dolegliwości. Regularnie powtarzane ćwiczenia stymulują utrzymanie i zwiększanie ruchomości całego kręgosłupa lub jego wybranych odcinków. Dzięki temu struktury nerwowe i naczyniowe przebiegające między segmentami nie są uciskane, mogą w dalszym ciągu spełniać swoje zadanie. Ruchy wyprostu lub zgięcia odciążają również przeciążone partie kręgosłupa, co szybko uwalnia od bólu.

Przykładem ćwiczeń przy stenozie kręgosłupa jest kombinacja ruchów zgięcia kręgosłupa, co można wykonywać w różnych pozycjach i z wykorzystaniem wszelkich akcesoriów. Jednym z takich ćwiczeń może być siad na podłodze z ugiętymi kolanami i biodrami, a następnie zgięcie całego kręgosłupa począwszy od odcinka szyjnego. Z kolei przy dolegliwościach wymagających elementu przeprostu można wykorzystać dużą piłkę rehabilitacyjną, na której wystarczy położyć się plecami.

ćwiczenia mckenziego

Czy ćwiczenia McKenziego są skuteczne?

Wykonując regularnie ćwiczenia McKenziego można w krótkim czasie zauważyć poprawę zdolności motorycznych, sprawność fizyczną oraz przede wszystkim – zmniejszenie dolegliwości bólowych. Metoda jest skuteczna głównie w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, ale również stawów krzyżowo-biodrowych, kręgosłupa piersiowego czy nawet barków i bioder. Ważne jest jednak, aby wykonywać jedynie te ćwiczenia, które zostały dobrane na podstawie badania i wywiadu. Kluczowa jest tutaj regularność – najlepiej wykonywać swój zestaw ćwiczeń 2 razy dziennie, każdego dnia. Tylko wtedy mamy gwarancję efektów i bezpieczeństwa.

Odpowiednie ćwiczenia poleca apteka wapteka.pl

 

Czytaj również: Sprzedaż domu w budowie – jak zrobić to zgodnie z prawem.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.