Co zostawił po sobie milioner Charles Merrill Jr. w Nowym Sączu? [ZDJĘCIA]

Obrazy, książki, ubrania, listy, dokumenty i inne pamiątki, które zostawił po sobie milioner Charles Merrill Jr. sądeczanie mogą oglądać w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu, gdzie odbył się wernisaż wystawy opatrzonej tytułem „Charlesa Merrilla podróż przez życie„.

Charles Merrill był pisarzem, nauczycielem i filantropem. W swoim życiu miał okazję odwiedzić wiele miejsc, jednak z wszystkich najbardziej upodobał sobie Nowy Sącz. Tutaj na osiedlu Milenium mieszkał wraz z żoną – Julią i tutaj odszedł w wieku 97 lat. Znany na całym świecie posiadacz fortuny odziedziczonej po ojcu był skromnym człowiekiem, który swoje pieniądze inwestował w szkoły. Ufundował m.in. Merrill College na University of California, Santa Cruz oraz Morehouse College w Atlancie.

Sympatią do Polski i Polaków zapałał po lekturze Trylogii Sienkiewicza. W 1939 roku po raz pierwszy odwiedził ojczyznę Skrzetuskich, Wołodyjowskich i Kmiciców i już wiedział, że będzie tu wracał… W Nowym Sączu znalazł miłość. Tutaj też stworzył fundusz stypendialny dla sądeckiej młodzieży z Zespołu Szkół Społecznych „Splot”. Nic więc dziwnego, że sądeczanie pamiętają o nim.

W otwarciu wystawy wzięło udział wielu sądeczan, którzy znali Charlesa Merrilla. Było wiele ciepłych wspomnień oraz podziękowań złożonych na ręce obecnej na wernisażu wdowy – Julie Boudreaux, dzięki której wystawa została zorganizowana.

– On kochał Polskę, ale przede wszystkim kochał Nowy Sącz. Bardzo dobrze się tutaj czuł, chciał tutaj przebywać jak najdłużej. Gdy pisał, siedział sobie na balkonie na ostatnim piętrze wieżowca z kieliszkiem wina i patrzył na Tatry. Na zawsze już będzie tutaj z nami – mówiła Alicja Derkowska

W trakcie wernisażu wystawy można było kupić książkę Charlesa Merrilla pt. „Podróż albo Rzeź niewiniątek: pamiętnik pół wieku trwającej znajomości z polską, czeską i niemiecką historią 1939 – 1995” wznowioną w tym roku przez Wydawnictwo „Znak”. Organizatorami wydarzenia byli: Sądecki Sztetl, Nomina Rosae oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.