Co z autobusami Krynica-Bardejov? Trwa zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie

Co z autobusami Krynica-Bardejov? Trwa zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie

Krynica, auta

Mieszkańcy Republiki Słowackiej oraz Polski, w tym Sądecczyzny biorą sprawy w swoje ręce i proszą o jak najszybsze uruchomienie zaplanowanych już kilka lat temu samorządowych autobusów Krynica-Bardejov oraz uruchomienie pozostałych autobusów transgranicznych z województwem Małopolskim i Podkarpackim (w tym Poprad-Zakopane). W tej sprawie utworzyli publiczną petycję, pod którą podpisało się obecnie niemal 600 osób.

Organizatorzy petycji, czyli ,,Inicjatywa obywatelska Polska-Słowacja-autobusy” oraz osoby podpisane pod nią liczą, że autobus transgraniczny uda się uruchomić jeszcze przed Igrzyskami Europejskimi, które odbędą się w czerwcu w Województwie Małopolskim, w tym m.in. w Krynicy, Krakowie, Tarnowie i Zakopanem. Władze regionu liczą, że wydarzenie sportowe pobudzi rozwój turystyki na Sądecczyźnie i przyczyni się tym samym do rozwoju gospodarczego obszarów górskich na pograniczu polsko-słowackim.

,,Obecnie jednak do Krynicy nie ma jak ze Słowacji dojechać, bo nie kursują żadne stałe transgraniczne połączenia autobusowe ani kolejowe. Autobus Krynica-Bardejov zaplanowany przez Preszowski Kraj Samorządowy posiada już wszystkie potrzebne zezwolenia i miał już zostać uruchomiony w 2022 roku, dlatego niepokoi nas, że start tych połączeń się opóźnia” – podnoszą w petycji mieszkańcy.

Jednocześnie apelują o jak najszybsze uruchomienie tego i innych autobusów transgranicznych jeszcze przed Igrzyskami Europejskimi oraz o prowadzenie wspólnie z Województwem Małopolskim intensywnej kampanii reklamowej, tak by autobus jeździł maksymalnie pełny i by nikomu nie przyszło do głowy zlikwidowanie tych połączeń.

,,Jesteśmy przekonani, że autobus Krynica-Bardejov przyczyni się do trwałego rozwoju gospodarczego Sądecczyzny oraz Kraju Preszowskiego, które dziś wskutek wykluczenia komunikacyjnego należą do najbiedniejszych regionów Europy. Nie przyjmujemy do uwagi argumentów, że zawsze jest coś ważniejszego niż autobusy transgraniczne i dlatego na te autobusy musimy poczekać”– czekamy tak już sześć lat, gdyż pierwsze połączenia miały ruszyć już w 2017 roku” – napisali w petycji członkowie inicjatywy obywatelskiej ,,Polska-Słowacja-autobusy”.

W publicznym piśmie mieszkańcy regionu podkreślają, że autobusy transgraniczne są konieczne, by na Wschodzie Słowacji oraz na Sądecczyźnie powstały nowe miejsca pracy nie tylko w turystyce. Mają nadzieję, że dzięki uruchomieniu połączeń będzie zachodził transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy Słowacją a Polską, kluczowy zwłaszcza dla uczniów i studentów z Kraju Preszowskiego i Sądecczyzny.

,,Autobus transgraniczny to miejsca pracy, rozwój gospodarczy i edukacja dla młodych ludzi, to szansa na dotarcie Słowaków do Krakowa i Warszawy, a Polaków do Koszyc i Budapesztu, na poznawanie Europy i lepszą przyszłość. To wszystko nie może czekać w nieskończoność, a czekamy już wystarczająco długo” – kończą petycję członkowie inicjatywy obywatelskiej ,,Polska-Słowacja-autobusy”.

Petycja znajduje się pod linkiem —>PETYCJA

Czytaj także: Jakie są sądeckie policjantki? Poznajcie kobiecą część komendy [Zdjęcia]

Źródło: Petycjeonline.com

Reklama