Sezon zimowy dobiega końca, wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a nasze przydomowe ogrody wyglądają często jak pole bitwy. To idealna pora, by rozpocząć gruntowny ,,remont" i wkrótce cieszyć oko pięknymi roślinami, relaksować się w przyjemnym otoczeniu, czy grillować z rodziną i znajomymi na swoim własnym skrawku ziemi.

Renault2

Od czego warto zacząć? Z pewnością na początku ogród trzeba oczyścić i odświeżyć, zająć się tym, co już w nim mamy. Powinniśmy zadbać o trawnik, usunąć stare liście, przyciąć krzewy. Pomóc może też szeroki wybór nawozów zarówno do trawy, jak i innych roślin. Jeśli chcemy o ogród zadbać samodzielnie, to nie obędziemy się bez sekatorów do przycinania krzewów. Przydałaby się również niewielka piła, grabie, łopata, czy motyka.

Kolejnym krokiem do pięknego ogrodu będzie posadzenie w nim czegoś nowego. - Klienci często wybierają teraz rośliny kwitnące, jednak takie, które w tym momencie kwiatów nie mają, jak na przykład azalie czy rododendrony. Zaczynają one kwitnąć około maja, czerwca. Można wsadzić teraz magnolię i jeżeli ma pąki, będzie już kwitła. Bardzo popularne są też bratki. W ciągu dwóch tygodni sprzedaliśmy aż 700 sztuk - zdradza Joanna Kanak, kierownik Działu Ogród w sądeckim OBI.

           

Co oprócz roślin?

Pamiętajmy, że ogród to nie tylko rośliny, ale również cały szereg akcesoriów, ozdób, mebli i sprzętu. - Wraca rattan. Popularne są teraz donice rattanowe, zarówno te balkonowe, jak i większe oraz donice betonowe w kolorach szarości. Powoli pojawia się też drewno, ale takie bardzo surowe, nieimpregnowane. Jeśli chodzi o meble ogrodowe, to tu również w modzie jest rattan oraz szary kolor. Klienci kupują też meble plastikowe, takie z wyższej półki, podobne do tych z rattanu - wyjaśnia Joanna Kanak.

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli ogrodowych? Warto zadbać o to, by były trwałe. Na przykład jeśli kupujemy meble drewniane, należy dowiedzieć się, czy można je impregnować, z jakiego drewna są zrobione. Jak tłumaczy doradca Działu Ogród, najtrwalsze to te wykonane z drewna egzotycznego. Dobrze jest też zwrócić uwagę na kwestię czyszczenia mebli. Z większości kompletów z poduszkami można na przykład ściągnąć i wyprać poszewki, co znacznie ułatwia zadbanie o wygląd mebli. Dodatkową ochroną dla nich mogą być wracające do mody pawilony, pergole, które osłaniają meble przed słońcem i częściowo też przed deszczem. Świetnie sprawdzają się na tarasach.

            Kierownik Działu Ogród przyznaje, że choć i o balkon w bloku można zadbać wiosną, to jednak właściciele domów z ogrodami mają większe pole do popisu. - Jeśli mieszkamy w bloku, to w grę wchodzi tylko posadzenie czegoś na balkonie. Mając dom, możemy zrobić piękny taras z pięknymi meblami, posadzić rośliny, kupić parasol, czy bardzo modne teraz jacuzzi - mówi. Jak się okazuje, kąpiele z bąbelkami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. - Jacuzzi to produkt modny, jednak nie tak popularny jak basen. Decydując się na zakup jacuzzi, klienci biorą pod uwagę nie tylko możliwość kąpieli, ale także relaks. Kiedyś był to też produkt bardziej ekskluzywny niż teraz.

 

Stać nas na lepszą jakość

            Obecnie można zaobserwować coraz większą dbałość o ogrody. Ludzie chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, jeśli tylko mają taką możliwość. Czasem zdarza się, że próbujemy w jakiś sposób zaimponować znajomym, czy „przebić” sąsiadów wyglądem naszego podwórka oraz sprzętem jaki posiadamy. - Myślę, że powoli nas stać na to, by kupić sobie coś lepszego - tłumaczy Joanna Kanak. - Klienci często zwracają też uwagę, na to, czy coś będzie im służyć przez jeden sezon, czy przez kilka lat. Wolą wydać większą sumę, niż wymieniać produkty co roku - dodaje i jako przykład wymienia grille gazowe, które wróciły do łask klientów. - Kupują je częściej niż zwykłe, węglowe. Myślę, że to dobra decyzja, bo urządzenia te będą służyć przez długi czas.

 

Jak sobie poradzić?

Jeśli planujemy odnowić nasz ogród lub dopiero go zakładamy, możemy czuć się zagubieni i przytłoczeni ilością różnych opcji i dostępnych na rynku produktów. Jak przyznaje pani Joanna, warto wtedy skorzystać z porady doradców Działu Ogród. - Eksperci podpowiedzą, co do siebie pasuje. Pomogą choćby w wyborze pomiędzy drewnianym lub kompozytowym tarasem. Duże znaczenie ma tu na przykład kolor elewacji czy dachu domu klienta.

 

Naturalna walka o czyste powietrze

Jak się okazuje, wiosną nie tylko ogród wymaga naszej pielęgnacji. Rośliny domowe też potrzebują pomocy. Po zimie, kiedy powietrze w domu było ciepłe i suche, nasi zieloni przyjaciele z pewnością wymagają nawożenia, przesadzenia, nowej ziemi. - Mamy teraz okres na domowe rośliny kwitnące. Klienci kupują azalie, czy storczyki, żeby ożywić wnętrze, nie mogąc się doczekać wiosny - mówi Joanna Kanak.

Warto wspomnieć, że rośliny domowe odwdzięczą się nam, gdy o nie zadbamy. Działają jak naturalne filtry. Monstera, paproć, kalatea, czy palma areka to świetny wybór w dobie coraz większego smogu. - Zielone rośliny dają nam powietrze i są bardzo zalecane do wnętrza domu. Klienci najczęściej kupują zamie, skrzydłokwiaty. Zawsze chętnie doradzamy, co pomoże w naturalny sposób oczyścić powietrze w pomieszczeniach - podsumowuje kierownik Działu Ogród sklepu OBI.

 

Fot. Kinga Nikiel-Bielak

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.