Chór Veraicon w nowej odsłonie. Artyści nagrali ,,Dobranoc głowo święta" nie wychodząc z domu

Zapewne wielu mieszkańców Nowego Sącza nie wyobraża sobie obchodów Triduum Paschalnego bez Chóru ,,Veraicon" z Bazyliki Świętej Małgorzaty. Artyści też nie przypuszczali, że nadejdzie czas, gdy podczas tak ważnych uroczystości nie będą mogli wspólnie modlić się swym śpiewem. Postanowili jednak nie poddawać się i nie wychodząc z domów nagrali razem pieśń pt. „Dobranoc Głowo Święta".

wsb3

Chórzyści chcą, by wykonany przez nich utwór dotarł do jak najszerszego grona i pomógł w lepszym przygotowaniu do Świąt Wielkanocnych. Inicjatywa domowego nagrania spotkała się z aprobatą wszystkich członków ,,Veraicon". Za techniczną stronę realizacji pomysłu odpowiadał Sebastian - tenor.

- Właśnie za to między innymi kocham mój chór: kwarantanna, nie można się spotykać, próby zawieszone... no i co z tego? Robimy "Veraicon, edycję domową", i też jest fajnie. Patrząc na nich w okienku komputera wzdycham tylko: ech, gdybym miała taką frekwencję na każdej próbie... – mówi Izabela Biskupska, dyrygentka chóru.

Sopranistka, Małgorzata Rzepa przyznaje, że artyści tęsknią za sobą, próbami i wyrażoną śpiewem modlitwą. Jednak dodaje, że nawet brak odpowiednich warunków i sprzętu nie powstrzyma członków chóru przed wspólnym śpiewaniem.

Chcieć to móc. Mam szczególny stosunek do tej nagranej pieśni - znam ją od dziecka, nauczył mnie jej mój tatuś. W okresie Wielkiego Postu wybrzmiewała często w naszym domu - mówi Małgorzata.

Marcin Adamek, tenor chóru, również przyznaje, że brak prób powodował ogromny niedosyt, gdyż wszyscy członkowie ,,Veraicon" żyją muzyką. Wcześniej spotykali się dwa razy w tygodniu.  - Jak widać każdy z nas ma Veraicon głęboko w sercu. Następnego dnia mieliśmy już sporo nagrań. Cieszę się, że udało nam się to przedsięwzięcie przed najważniejszymi świętami wszystkich katolików. Może chociaż trochę przyczynimy się do godnego przeżywania Świąt Wielkanocnych w jakże inny sposób w tym roku.

Śpiewanie w chórze to także pasja sióstr sopranistek - Pauliny i Justyny Uszko. - Niestety tak jak wszyscy, musimy mierzyć się z wieloma ograniczeniami. Jednak nie przeszkodziło nam to we wspólnym śpiewaniu. Troszkę inne wydanie naszego chóru Veraicon, ale jakże prawdziwe. Poczuliśmy potrzebę by wspólnie zaśpiewać w tym Wielkim Poście i skoro nie możemy na żywo spotkaliśmy się online - wyjaśniają.

Poniżej efekt domowego nagrania chórzystów.

Skład chóru:
Dyrygent: Izabela Biskupska
Soprany: Justyna Uszko, Paulina Uszko, Paulina Płachta, Patrycja Płachta, Elżbieta Grzywnowicz,
Małgorzata Rzepa, Agata Rączka, Natalia Strączek.
Alty: Agnieszka Barczyk, Mariola Matiaszek, Małgorzata Smajdor, Małgorzata Skoczeń, Teresa Plata,
Magdalena Knop, Agnieszka Dobrowolska, Kinga Berowska, Zofia Berowska, Irena Tomasiak
Tenory: Sebastian Cebula, Marcin Adamek, Jan Uryga, Rafał Skraba
Basy: Adam Homoncik, Jarosław Kuśnierz, Maciej Dziedzic, Piotr Plewa, Ks. Piotr Plata

fot. archiwum Chóru Veraicon

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.