Chełmiec po raz siódmy najlepszą wiejską gminą w Polsce

Gmina Chełmiec otrzymała tytuł najlepszej gminy wiejskiej w Polsce w 2017 roku . To już jej siódme zwycięstwo w Ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich. Za ubiegły rok  Chełmiec "zgarnął" aż 50 765 punktów, tym samym zdobywając honorowy tytuł: ,,Dobry Polski Samorząd 2017" oraz przywilej posługiwania się znakiem ,,Lider Rankingu Gmin Wiejskich 2017". 

wsb3

Wójt gminy nie kryje radości i podkreśla, że cieszy go wygrana w rankingu, w którym nie da się wyniku ,,kupić".

-To bardzo duża satysfakcja, że po raz siódmy z kolei zajmujemy pierwsze miejsce. Ten fakt bardzo dobrze świadczy o naszym samorządzie. Pierwszy raz braliśmy udział w 2009 roku i wówczas udało nam się zająć 9 miejsce z bardzo dobrym wynikiem. Najbardziej cieszy mnie fakt, iż zwyciężamy w rankingu, w którym sukcesu nie da się kupić, a punkty przyznają  eksperci systematycznie przez cały rok - podkreśla w rozmowie z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim wójt Bernard Stawiarski.

Punkty przyznawane są wedle ściśle ustalonych kryteriów za zgłaszane w ciągu roku projekty, osiągnięcia, czy ponadprzeciętne działania na danym obszarze. Priorytetem przy ocenie jest efektywność pozyskiwania i korzystania z funduszy europejskich i krajowych.

-W tym roku było dość ciężko, bo rywalizowaliśmy z Kobylnicą o zwycięstwo i miała podobną ilość punktów. Do końca nie wiedzieliśmy, czy wygramy, bo w poprzednich latach zdecydowanie zostawiliśmy konkurencję w tyle, a tym razem było blisko. Trzeba się bardzo postarać, aby zwyciężyć w tym rankingu - dodaje wójt.  

Najwięcej punktów Chełmiec zdobył za pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych, wspieranie rozwiązań proekologicznych, wsparcie osób wykluczonych społecznie, wspieranie działań sportowych oraz rozwój bazy infrastrukturalnej. Podsądecka gmina została także wysoko oceniona za modernizację i cyfryzację urzędu, ułatwienie dostępności urzędu dla osób niepełnosprawnych, zwiększenie kompetencji urzędników oraz wprowadzenie elektrycznego obiegu dokumentów, co w znacznym stopniu usprawniło procedury.

Wójt podaje receptę na zwycięstwo. Jest nią systematyczna praca i ciągłe dążenie do osiągnięcia sukcesów. Zaznacza także, że chełmiecki samorząd jest najtańszym w Polsce, jeśli chodzi o koszty utrzymania urzędników, wynagrodzenia itd.

,,Oceniając rywali, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne"- pisze Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego.  

Fot. Urząd Gminy Chełmiec

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.