Chełmiec, Nowy Sącz: Burmistrz Bernard chętnie przygarnie Helenę

Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, który od 1 stycznia 2018 r. będzie burmistrzem miasta Chełmca deklaruje, że życzliwie potraktuje każdą inicjatywę przyłączenia do gminy okolicznych terenów, na przykład nowosądeckiego osiedla Helena.  – Chętnie przyjąłbym Helenę w ramiona, całą czy albo jej część – mówi.Chciałby, aby Kotlina Sądecka miała swoje “Trójmiasto Południa”, w skład którego wchodziłyby Nowy i Stary Sącz oraz Chełmiec.

–  Oczywiście wszytko zależy od mieszkańców. Żadnych działań na siłę podejmować nie będziemy, nie będzie żadnego namawiania – podkreśla jeszcze wójt Stawiarski.

Jednocześnie zapewnia, że w związku ze zmianą statusu miejscowości, nie wzrosną lokalne podatki.

– Jeżeli pozyskamy pieniądze z Unii Europejskiej, to wiadomo, że zasilą one budżet. W tym momencie będziemy mogli te już i tak niskie podatki obniżać. Wszelkie nadwyżki budżetowe najłatwiej jest podzielić przez obniżkę podatków. W związku z tym, jeżeli będą te nadwyżki, a spodziewam się że będą, to podatki pójdą w dół. Nie ma sprawiedliwszego sposobu na redystrybucję nadwyżek niż obniżanie podatków – mówi wójt Stawiarski.

A co o pomyśle przyłączenia Heleny do Chełmca sądzą sami mieszkańcy osiedla ?

– To trudna kwestia – mówi przewodniczący Zarządu Osiedla Helena Tadeusz Potoczek. – Nie ukrywam, że jesteśmy osiedlem opuszczonym. Nic się u nas nie dzieje, jest mało inwestycji. Jesteśmy zostawieni sami sobie. Wystarczy, że podjedziemy do Chełmca, a tam są drogi, place zabaw, ciągle coś powstaje, ciągle coś się buduje. Ostateczny jednak głos mają mieszkańcy, musieliby wypowiedzieć się w drodze referendum bądź konsultacji społecznych – podsumowuje Potoczek.

Niedawno chęć przyłączenia do Chełmca wyraziła setka mieszkańców Piątkowej, o czym pisaliśmy TUTAJ. 

W związku ze zmianą statusu miejscowości Chełmiec, władze planują inwestycje.

– Będziemy starać się o zakup 80 autobusów z niską emisją spalin i  o budowę dworca autobusowego. Będzie to projekt o wartości około 20 mln zł – mówi zastępca wójta gminy Chełmiec Artur Bochenek.

Wkrótce także ma rozpocząć się rozbudowa centrum Chełmca. Sercem miejscowości będzie rynek z gmachem centrum kultury oraz obserwatorium astronomiczne.  

O przekształceniu gminy Chełmiec w miasto pisaliśmy TUTAJ

Fot. Z arch. DTS, UM NS. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.