Chełmiec będzie miastem, a wójt Stawiarski burmistrzem

Dzień 25 lipca 2017 roku, na zawsze wpisze się w annały historii Sądecczyzny. Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym z dniem 1 stycznia 2018 roku na mapie naszego regionu pojawi się nowe miasto – Chełmiec. Zmiana statusu miejscowości to efekt ponad trzyletnich starań gminnego samorządu.

WSB2020

- Sam pomysł zmiany statusu Chełmca pojawił się kilka lat temu – mówi Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec. – Jego autorami są Artur Bochenek zastępca wójta, i Marcin Bulanda specjalista od pozyskiwania środków unijnych. Okazało się bowiem, że w tym rozdaniu unijnym, miasta mogą pozyskać znaczące środki. Zaczęliśmy zatem drążyć temat.

Wspomniane drążenie tematu, rozpoczęły konsultacje społeczne przeprowadzone w 2014 roku w 26 miejscowościach gminy. Za zmianą statusu Chełmca opowiedziało się wówczas 62,78 % mieszkańców gminy – czyli 2375 osób, natomiast przeciw było 34,81 % czyli 1317 osób.

Rada Gminy w 2015 roku odrzuciła projekt uchwały o zmianie statusu, by rok później, po ponownym głosowaniu, przyjąć ją. 7 lipca 2017 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowało wysłany przez gminę Chełmiec wniosek i wpisało Chełmiec do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania mu statusu  miasta.

25 lipca, (czyli dokładnie w dzień patrona Gminy Chełmiec św. Krzysztofa) premier Szydło podpisała rozporządzenie, dzięki któremu już wkrótce mieszkańcy Chełmca będą mieszkali w mieście.

Czy Chełmcowi opłaci się zmiana statusu? Szczegóły już wkrótce na naszym portalu.

O zamiarach przekształcenia gminy Chełmiec w miasto pisaliśmy w lutym: Wniosek złożony. W 2018 r. Chełmiec może być miastem 

Fot. Tatiana Biela

KZK

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.