Chcesz grać na giełdzie? Pamiętaj o dywersyfikacji ryzyka

Chcesz grać na giełdzie? Pamiętaj o dywersyfikacji ryzyka

fundusze ETF

Inwestowanie na giełdzie stanowi doskonały sposób na pomnożenie swoich oszczędności. Jednak, wraz z szansami na duże zyski, w parze idzie ryzyko utraty swojego kapitału. W celu ograniczenia ewentualnych strat warto stosować dywersyfikację. Sprawdź sam, jakie jest to łatwe!

Nie inwestuj wszystkiego w jedną spółkę

Początkowi gracze często kupują akcje tylko jednej spółki. Są zbyt pewni, że uda im się dobrze trafić albo odpowiednio szybko sprzedać. Najgorzej będzie, jeśli ta strategia poskutkuje i faktycznie zarobią. Wtedy czują się dużo pewniej i znów kupują jeden walor… W końcu jednak wybiorą źle. Cena nagle mocno spadnie i tylko obserwują, jak ich pieniądze topnieją. Niegasnąca nadzieja, że wkrótce akcje odbiją, nie pozwala im sprzedać stratnej pozycji. W końcu sytuacja jest tak zła, że sprzedają akcje z ogromną stratą.

Im więcej spółek tym bezpieczniej

O wiele lepsze wyniki osiągnąć można kupując większą ilość spółek. Po rozłożeniu całych oszczędności na 10 osobnych inwestycji, nawet bankructwo jednej ze spółek nie będzie stanowiło poważnego ciosu. Oznacza to bowiem stratę tylko 10% kapitału, a nie jego całości. Na tym prostym przykładzie widać, jak bardzo zwiększa się ochrona pieniędzy. Pamiętać przy tym należy, że nawet najlepsi inwestorzy popełniają błędy, a część ich inwestycji kończy się klapą. Tym bardziej osoby początkujące narażone są na złe decyzje i muszą chronić swój kapitał.

A gdyby zakupić wszystkie spółki notowane na giełdzie?

Jak dużo spółek można kupić naraz? Przy ograniczonych oszczędnościach już dziesięć inwestycji stanowi problem. Na szczęście istnieją jeszcze fundusze ETF. Są one dostępne na warszawskiej giełdzie. Ich wartość zależna jest od ruchu indeksów giełdowych, w których skład wchodzi nawet po kilkaset spółek. W ten sposób, kupując certyfikaty ETF, inwestujemy w setki walorów na raz.

Jak można kupić takie fundusze? To bardzo proste, ponieważ fundusze ETF notowane są na giełdzie i można je kupować za pośrednictwem konta maklerskiego, tak samo, jak każde inne akcje. Płynność tych instrumentów zapewniają animatorzy, czyli podmioty wystawiające zlecenia kupna i sprzedaży certyfikatów. Ich ilość jest nieograniczona i zależy tylko od popytu.

Jak zmienia się wartość funduszy ETF?

Wartość funduszy ETF zależna jest od wielkości indeksu giełdowego. Z jednej strony jest to bezpieczny instrument, na którym nie ma dużych wahań cenowych. Z drugiej jednak strony, trudno oczekiwać tu ponadprzeciętnych zysków. Jest to jednak dobre zabezpieczenie części kapitału (na przykład połowy) przed gwałtownymi spadkami. Pod względem dywersyfikacji, jest to z pewnością bardzo bezpieczny sposób inwestowania.

Artykuł sponsorowany.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama