Chcą zbudować na Sądecczyźnie „Przystań Motyla”. Miejsce, które może uratować czas

Chcą zbudować na Sądecczyźnie „Przystań Motyla”. Miejsce, które może uratować czas

Nikt z nas nie wie czy uchroni się przed chorobą, która powoli zabiera tożsamość i zdolność orientacji w czasie. Jednym z pierwszych badań diagnostycznych stosowanych w przypadku podejrzenia choroby Alzheimera jest test zegara… Zegar i strata czasu stały się kiedyś inspiracją dla sądeckiego mistrza graffiti Mariusza Brodowskiego, choć nie myślał wówczas o chorobie. Ludzie zajmujący się pomocą osobom dotkniętym demencją pomyśleli jednak o Mariuszu i jego talencie, szukając pomysłów na zebranie pieniędzy na dzienny dom pomocy dla chorych. Tak narodziła się piękna inicjatywa, w której możesz wziąć udział również Ty, wzbogacając swoją garderobę o wyjątkowy t-shirt z grafiką Mgr Morsa. Podarował ją Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” a fundacja chce tę grafikę posłać jak najdalej w świat…

Głównym celem Fundacji  jest stworzenie Dziennego Domu Pomocy dla osób z demencją. Miejsce już mamy, czas zebrać fundusze na budowę. Dlatego postanowiliśmy uruchomić sklep internetowy, w którym już można kupić unikatowe koszulki z rysunkiem sądeckiego artysty.  Te koszulki mają wyjątkową historię – mówi Katarzyna Filip z rady fundacji.

Tę historię opowiedziała nam Ewa Klag – prezes organizacji:

Było to letnie przedpołudnie. W pokoju syna wykręciłam numer, który znalazłam na stronie internetowej sądeckiego mistrza graffiti: mgr. Morsa. Sygnał. W głowie tysiąc myśli: „co ja robię?”, „co ja powiem?”, „co my sobie w ogóle myślimy?”. Ale zbieram się w sobie.:  – Dzień dobry, moje nazwisko Ewa Klag, reprezentuję fundację „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. Dzwonię z nietypowym pytaniem. Otrzymaliśmy z pomocą Stowarzyszenia Cumulus dotację na realizację materiałów marketingowych na rzecz naszej organizacji. Przyszło nam do głowy, że może zgodziłby się Pan na udostępnienie swojego dzieła, które powielimy na bawełnianych koszulkach?  Sama nie wierzę w to, co proponuję. Przecież nie jesteśmy w stanie zapłacić za projekt. Głos po drugiej stronie słuchawki nie odmawia. Nie wymawia się również brakiem czasu. W ogóle jest sympatyczny i zainteresowany. Opowiadam o chorobie, o tym, z czym wiąże się życie w skorupie demencji. Wreszcie Mariusz Brodowski mówi: „malowałem kiedyś mural z zegarem…”. I od tego wszystko się zaczyna… W głowie wykrzyknik: „Z ZEGAREM!”, a właściwie cztery wykrzykniki. Pierwszy: jednym z pierwszych badań diagnostycznych, któremu poddawane są osoby z demencją, jest tzw. test zegara. Zadaniem pacjenta jest zaznaczenie odpowiedniej godziny lub narysowanie tarczy zegara.  Drugi: od pierwszego tchnienia fundacja działa pod hasłem „tu i teraz”, bo boimy się zmarnować choćby sekundę życia naszych podopiecznych. Trzeci: osoby z demencją z dnia na dzień tracą tożsamość, „tu i teraz” możemy cieszyć się tym, co wciąż w nich żywe. Czwarty: osoby z demencją tracą orientację w czasie i chociaż w terapii bardzo istotne jest bazowanie na przeszłości chorego, osoba z demencją przestaje rozróżniać plany czasowe – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wymykają się spod kontroli, zlewając w jedną całość. Lepszego dzieła na cel tego projektu nie można było sobie wyobrazić…

Wszystko, co uzgodnili Ewa Klag i Mariusz Brodowski zamieniło się w czarną, miękką bawełnę z zegarem Mgr Morsa

Każdy, kto kupi t -shirt, dokłada cegiełkę do budowy „Przystani Motyla” – Dziennego Domu Pobytu dla osób z demencją na Sądecczyźnie.

Koszulkę kupił już między innymi jutuber Łukasz Wiśniowski z kanału Foot Truck.

W sklepie można też nabyć ważną dla nas książkę pt. ”Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia. Pięć języków miłości a choroba Alzheimera”. Ta lektura przyda się zarówno opiekunom rodzinnym, pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, jak też wszystkim tym, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób służyć pomocom chorym i ich rodzinom. Do książki dorzuciliśmy w gratisie przygotowany przez nas e-book dotyczący pomysłów na aktywizację chorych – podpowiadają ludzie z fundacji.

Oto namiar na sklep z koszulkami i książkami:

www.alzheimernowysacz.pl

 

 

Czytaj też:

W nowym roku zrób coś dobrego!