Bylejakość? Nie za pieniądze podatników 

Bylejakość? Nie za pieniądze podatników 

Jednym z kandydatów w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego jest Krzysztof Mróz właściciel znanej w całej Polsce firmy Park – M. Co człowiek biznesu ma do zaoferowania w pracy w samorządzie wojewódzkim? Jak sam mówi trochę przewrotnie – nic ponad to, co zadecydowało o jego dotychczasowym sukcesie.  

Krzysztof Mróz kandydat nr 1 KW „Wspólna Małopolska” w okręgu nr 6 (powiaty nowosądecki, limanowski, gorlicki i miasta Nowy Sącz) to znany przedsiębiorca ze Starego Sącza.

Na rynku funkcjonuje od lat 90-tych. Zaczynał od przysłowiowego zera. Dziś Park-M to ogólnopolskie przedsiębiorstwo, które ma na swoim koncie wiele prestiżowych inwestycji jak między innymi rewaloryzacja Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, nagrodzone inwestycje we Wrocławiu, rewaloryzacja zabytkowych ogrodów Pałacu Branickich  i wiele innych ważnych dla polskiej kultury i mieszkańców miejsc. Zatrudnia blisko 500 osób. 

Co doświadczenie właściciela przedsiębiorstwa zajmującego się architekturą krajobrazu i zagospodarowaniem terenów zieleni ma do zarządzania samorządem na poziomie sejmiku wojewódzkiego? 

Kierowanie Park-M to nadzór nad pracami przy tworzeniu przestrzeni publicznej w miastach -są to inwestycje prowadzone najczęściej na zlecenie samorządów w różnych zakątkach kraju. Krzysztof Mróz w sposób praktyczny – a nie tylko teoretyczny – ma do czynienia z problemami, z którymi owe samorządy muszą się mierzyć na co dzień: ekonomicznymi i proceduralnymi. 

Do realizacji tych projektów potrzebna jest koordynacja prac specjalistów z bardzo różnych dziedzin: projektantów zieleni, inżynierów ogrodników, kierowników budów, kadry bezpośredniego nadzoru, tzw. branżystów czy pracowników technicznych. Niezbędnym warunkiem powodzenia jest dialog i umiejętność szybkiego reagowania  w sytuacjach kryzysowych. 

Co więcej, wszystkie te działania wymagają perspektywicznego spojrzenia, tworzenia z myślą nie o jednym, a o kilku kolejnych pokoleniach. A przecież właśnie takich umiejętności oczekujemy od osób, którym oddajemy odpowiedzialność za przyszłość Małopolski. 

Jako radny sejmiku małopolskiego chcę skupić się na wypracowaniu nowego modelu realizacji inwestycji finansowanych z pieniędzy podatników. Wszystkie firmowane przez władze województwa przedsięwzięcia muszą być realizowane z należytą starannością. Projekty, których wartość mierzy się zazwyczaj w milionach złotych nie mogą być przygotowywane na kolanie i realizowane z naciskiem na szybkość wykonania kosztem jego jakości – mówi Krzysztof Mróz.

– To szastanie pieniędzmi, które można porównać do malowania trawy na zielono. Efekty są może spektakularne, ale konsekwencje nieubłagane. Zamiast inwestować w kolejne projekty, wydajemy krocie na naprawianie niedoróbek. Ta bylejakość zbyt dużo nas kosztuje – twierdzi zdecydowanie.

Równie rygorystycznie jak na jakość realizacji inwestycji, kandydat KW „Wspólna Małopolska” zapatruje się na konieczność utrzymaniu ładu przestrzennego czyli zachowania równowagi między tym, co dopiero powstaje, a tym co stanowi o wyjątkowości i atrakcyjności Małopolski. Nie można tworzyć i rozwijać kolejnych obszarów zurbanizowanych, przemysłowych kosztem naszych bogactw przyrodniczych, spuścizny kulturowej i przestrzeni życiowej i na odwrót. 

Co to oznacza w praktyce? Krzysztof Mróz posiłkuje się konkretnym przykładem.

Niekontrolowana zabudowa wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich powoduje, że bezpieczeństwo, prędkość, komfort podróży diametralnie spada, a rola tych dróg, jako szybkich tras tranzytowych zanika. Korytarze drogowe to taka przestrzeń, która musi być wolna od zabudowy i stanowi rezerwę miejsca na istniejące i mające powstać drogi – obrazuje.

W chwili obecnej nie ma żadnej realnej strategii w tym zakresie, nie ma nawet koordynacji planowanych inwestycji pomiędzy zarządcami dróg. Skutek to nasza izolacja transportowa regionu dzisiaj i olbrzymi wysiłek organizacyjny i finansowy w przyszłości  – podkreśla.

Pośród obszarów programowych ważnych dla kandydata są także takie tematy jak: wydajna opieka medyczna, nowoczesna edukacja, ochrona środowiska naturalnego a także działania na rzecz zwiększenia zaangażowania społecznego.  

Materiał sfinansowany ze środków KW „Wspólna Małopolska”

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.