Budżet obywatelski. Pieniądze dzielą mieszkańcy/ów

Festiwal Muzyki Rozrywkowej w Limanowej, warsztaty „Pozytywnej dyscypliny” dla rodziców i nauczycieli, montaż butelkomatów do recyklingu – to tylko jedne z propozycji zadań w subregionie sądeckim, jakie zgłoszono w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. O tym, które z nich będą realizowane, zdecydują mieszkańcy w trwającym właśnie głosowaniu. Tymczasem w Nowym Sączu ruszył nabór wniosków projektów do BO 2022. Nie wszędzie jednak mieszkańcy mają szansę decydować o podziale publicznych pieniędzy. W Starym Sączu i Piwnicznej władze zrezygnowały z BO.

Małopolska idzie na rekord

Sądeczanka Katarzyna Rysiewicz-Bochenek kilka lat temu miała okazję wziąć udział w warsztatach dla rodziców i nauczycieli „Pozytywna dyscyplina”. To była dla niej ogromna wartość i chciałaby, aby wszyscy rodzice mieli szansę doświadczyć tego, jak na lepsze zmieniają się relacje z dziećmi, ale też innymi bliskimi po tych zajęciach. Napisała projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego na realizację warsztatów na terenie gmin powiatu nowosądeckiego, który został pozytywnie zaopiniowany.

– Zapragnęłam, aby każdy miał szansę poznać metody, techniki wychowawcze, które uczą szacunku, zrozumienia i dają też narzędzia do łagodzenia napiętych sytuacji – mówi Katarzyna Rysiewicz-Bochenek, wyjaśniając, dlaczego zdecydowała się skorzystać z możliwości, jakie daje budżet obywatelski.

Jej projekt jest jednym z 40, które zostały dopuszczone do głosowania w subregionie sądeckim w ramach BO Województwa Małopolskiego. W sumie, w ramach V edycji BO WM, zgłoszono 343 zadania. Po weryfikacji do głosowania dopuszczono 234 projekty. O tym, które z nich zostaną zrealizowane, zdecydują mieszkańcy Małopolski. Głosowanie potrwa do 14 czerwca 2021 roku. Do rozdysponowania jest 12 milionów złotych.

– W poprzedniej, 4. edycji oddano w sumie 227 141 głosów, czyli o 185 procent więcej niż w 1. edycji! Obecna 5. edycja jest również rekordowa pod względem liczby zadań złożonych przez naszych mieszkańców. Jestem przekonana, iż Małopolanie po raz kolejny nie zawiodą i padnie kolejny rekord oddanych głosów! Nadszedł czas na decyzję, na co przeznaczymy aż 12 milionów złotych z Budżetu Województwa Małopolskiego. Serdecznie zachęcam do głosowania – mówiła, inaugurując głosowanie 14 maja Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego, koordynująca prace nad Budżetem Obywatelskim.

 

Kierunek działań

– Budżet obywatelski to najbardziej demokratyczna forma rozdysponowania środków finansowych – uważa Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza. Miasto od sześciu lat realizuje zadania, które proponują sami mieszkańcy. W ciągu tego czasu zmianie uległa formuła przydzielania pieniędzy. Obecnie każde osiedle decyduje, jakie przedsięwzięcia będą realizowane na jego terenie, a wysokość funduszy ustalana jest proporcjonalnie do jego wielkości i liczby mieszkańców. W VII edycji BO do dyspozycji sądeczan będzie w sumie 3 468 500 zł. Do 31 maja trwa nabór wniosków zadań, które mają szansę na realizację w 2022 r.

– Im większy udział mieszkańców w budżecie obywatelskim, tym lepiej. Zadania, które zgłaszają mieszkańcy, dają nam bowiem kierunkowy pogląd na to, jakie są ich potrzeby – mówi Artur Bochenek.

Zauważa, że w poprzednich edycjach (…)

Całość przeczytasz w “Dobrym Tygodniku Sądeckim”

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.