Brzezna: ludzie domagają się lekarzy, których znają, urzędnicy chcą dać szansę konkurencji

Brzezna: ludzie domagają się lekarzy, których znają, urzędnicy chcą dać szansę konkurencji

W Brzeznej (gmina Podegrodzie) nowy Ośrodek Zdrowia stał się przyczyną sporu. Po jednej stronie barykady jest grupa mieszkańców i pacjentów, po drugiej zaś  – wójt gminy Małgorzata Gromala. Każdy ma swoje racje i argumenty. Pacjenci chcą, aby w nowym ośrodku pracowali ci sami lekarze, z których pomocy korzystali wcześniej, w „starym” ośrodku. Małgorzata Gromala nie ma nic przeciwko temu, ale ogłosiła przetarg na dzierżawę i świadczenie usług medycznych, w którym dotychczasowi lekarze nie zamierzają startować, bo jak twierdzą – zajmują się leczeniem, a nie polityką. W związku z zaistniałą sytuacją w tym tygodniu pacjenci korzystający z dawnego Ośrodka Zdrowia w Brzeznej złożyli w gminie list poparcia dla lekarzy rodzinnych i pielęgniarek, żądając zapewnienia im powrotu do nowego ośrodka.

-To jest pismo, w którym opisujemy jak zaczęła się ta wojna, bo nie było porozumienia między gminą, a naszym Ośrodkiem Zdrowia. We wszystkich kościołach było ogłoszone, że lekarze oraz pielęgniarki wrócą z listą  pacjentów do Brzeznej. Tak się nie stało. Został ogłoszony przetarg, samorząd szuka lekarzy. A podmiot leczniczy jest i działa na tym terenie od 25 lat. Zarządza nim pani doktor Kozłowska. Jest aktywna lista pacjentów – tłumaczą mieszkańcy.

Treść listu można przeczytać poniżej:

-Nigdy nie było takiego uzgodnienia, że ja ponownie wydzierżawię Ośrodek Zdrowia Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej. Ustawa o gospodarce nieruchomościami dokładnie to precyzuje. Nikt NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy nie wyklucza. Mogą wrócić i przystąpić do przetargu o świadczenie usług medycznych, jeżeli dysponują lekarzami specjalistami. Dlaczego mamy nie ogłaszać przetargu? To nie jest tak, że za 1300 złotych miesięcznie będzie wynajmowany ośrodek, który został wybudowany za klika milionów złotych – odpowiada Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie.

W odpowiedzi na złożoną petycję Małgorzata Gromala podkreśla, że została ona napisana nie przez pacjentów, ale przez kilka osób związanych z NZOZ, w tym Teresę Matiasz, jedną z pielęgniarek zatrudnionych w Ośrodku Zdrowia i radną gminy.

Petycja została napisana przez osoby związane z NZOZ, których celem jest wyłącznie pozostanie w tym samym miejscu pracy. Pani Teresa Matiasz ma również syna, który jest zatrudniony w NZOZ. Pozostałe osoby składające petycje to przedstawiciele jednej rodziny oraz pani Wiesława Misterek z Gostwicy, która aktywnie zwalczała mnie cztery lata temu. Jest to uprawianie zwyczajnej prywaty – dodaje Małgorzata Gromala

Reklama