Branża z przyszłością? Z pewnością informatyka

Branża z przyszłością? Z pewnością informatyka

Zapewne większość naszych Czytelników pamięta czasy, gdy w polskich szkołach, urzędach, różnego rodzaju instytucjach, a wkrótce także i domach zaczęły pojawiać się pierwsze komputery. Jakiś czas później, wszystkie kontynenty oplecione zostały niezwykłą siecią, zwaną Internetem i do dziś niektórzy nie mogą wyjść z podziwu, łącząc się w kilka sekund ze znajomymi czy rodziną przebywającą z drugiej strony ziemskiego globu. Obecnie informatyka daje niewyobrażalne możliwości i wkracza w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Dlatego też nieustannie potrzeba fachowców w tej dziedzinie, a wykształcenie informatyczne daje wiele perspektyw.

Studia na kierunku Informatyka w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu mają różne formy. Można uczyć się w trybie dziennym, zaocznym lub w trybie RealTime Online i wybierać spośród specjalności: programista aplikacji biznesowych, game developer, czy analityk cyberbezpieczeństwa.

Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do pracy w firmach informatycznych, ale i prowadzenia własnego biznesu w zakresie budowy, wdrażania oraz administracji narzędzi i systemów informatycznych. Również instytucje, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane, będą stały przed nim otworem.

Nabyta wiedza i umiejętności pozwolą absolwentom na podjęcie pracy na takich stanowiskach jak administrator systemu, administrator sieci komputerowej, programista gier komputerowych, programista aplikacyjny i systemowy, projektant, analityk i wykonawca średniej wielkości systemów baz danych i innych systemów informatycznych, członek zespołu realizującego złożony projekt informatyczny, czy analityk cyberbezpieczeństwa.

Potrzeba informatyków

Analizując trendy płynące z rynku pracy, można stwierdzić, że nowe zawody będą pojawiać się przede wszystkim w najbardziej dynamicznych sektorach, jak choćby informatycznym i telekomunikacyjnym. Nie inaczej będzie na sądeckim rynku.

Sektor ICT będzie generować miejsca pracy, wymagające ściśle określonych kompetencji o „niszowym” charakterze. Jak prognozują eksperci projektu Bilans Kapitału Ludzkiego, poszukiwani będą, deficytowi już dziś teleinformatycy i mechatronicy, a także eksperci sieciowi, specjalizujący się w projektowaniu, wdrażaniu i administrowaniu sieci komputerowych.

Badacze przewidują, że wiele nowych miejsc pracy powstanie także w branży biotechnologicznej, którą można uznać za wiodącą z uwagi na możliwość jej wykorzystania w różnych dziedzinach przemysłu.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego udowadnia, że podobne tendencje panują na całym świecie. Wśród zawodów, które cieszyć się będą stabilną pozycją w najbliższych latach oraz tych, na które popyt będzie wzrastał, znalazły się profesje związane właśnie z informatyką: twórcy i analitycy oprogramowania, analitycy bezpieczeństwa informacji, a także specjaliści do spraw baz danych i sieci, ds. usług informatycznych, ds. nowych technologii, Big Data, ds. transformacji cyfrowej, czy ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszyn.

– Rynek sądecki jest rynkiem wpisującym się w ten trend, na którym zawód informatyka jest zawodem perspektywicznym, bardzo dobrze opłacanym. Analiza raportu „Barometr zawodów 2020″ podsumowującego badania w województwie małopolskim pokazuje, że jednym z zawodów deficytowych jest właśnie zawód informatyka (projektanci i administratorzy baz danych, programiści – deficyt w 11 powiatach województwa małopolskiego). To wszystko pokazuje, że warto podjąć studia informatyczne w WSB-NLU, a absolwenci po takim kierunku nie będą mieli problemów ze znalezieniem dobrze płatnej, satysfakcjonującej pracy – zapewnia Jerzy Choroszczak, dziekan WSB-NLU.

Centrum Badań i Programowania

Mocną stroną WSB-NLU, związaną z kształceniem informatycznym, jest działające przy uczelni Centrum Badań i Programowania. Jednostka zajmuje się tworzeniem różnego typu projektów informatycznych dla edukacji, szkolnictwa wyższego oraz biznesu. Zapewnia usługi programistyczne, czy też audyty systemów. Jego flagowym projektem jest Cloud Academy, czyli innowacyjny system informatyczny do zarządzania szkolnictwem wyższym i edukacją, z którego korzysta właśnie nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu.

Centrum Badań i Programowania zapewnia płatne staże przy zleceniach komercyjnych dla studentów i praktyki zawodowe. Daje możliwość rozwoju w wielu językach programowania, zdobycia wiedzy z zakresu project menager, pracy w międzynarodowym środowisku oraz na zasadzie outsourtsingu.

– WSB-NLU, jako pionier kształcenia studentów metodą „project base lerning”, przywiązuje wagę do praktycznego aspektu studiów. Dzięki wykorzystaniu możliwości jednostki Centrum Badań i Programowania WSB-NLU jesteśmy w stanie najzdolniejszym studentom już na drugim roku zapewnić płatne praktyki zawodowe. Duża część z nich zostaje z nami na stałe i współtworzy projekty komercyjne, których realizacji podejmuje się centrum. Zawiadywane przez znakomitych ekspertów w swojej dziedzinie zostało wielokrotnie docenione przez znane firmy z sektora programistycznego – mówi rektor WSB-NLU dr Dariusz Woźniak.

Studia do wygrania

Przypomnijmy, że WSB-NLU ogłosiła niedawno wyjątkowe wyzwanie. Na zwycięzce challenge’u czekają darmowe 3,5-letnie studia inżynierskie na kierunku Informatyka w dowolnym modelu studiowania. Ale to nie wszystko. Pięć innych osób otrzyma bon w wysokości 1000 zł na kształcenie w uczelni.

Więcej informacji TUTAJ.

materiał partnerski

fot. ilustr. pixaby

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama