Bobrowisko nominowane do prestiżowej europejskiej nagrody

Bobrowisko nominowane do prestiżowej europejskiej nagrody

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu została nominowana do nagrody EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. W rywalizacji o prestiżową europejską nagrodę Polskę reprezentuje w sumie 20 projektów.

,,Na tle gigantycznych pieniędzy i międzynarodowych zespołów projektantów z renomowanych biur, „starosądecka” inwestycja może wydawać się skromna, ale broni się oryginalnością. I tu można upatrywać szansy „Bobrowiska”. W kategorii krajobrazowej mamy siedem nominacji i właściwie żaden projekt z tej grupy nie zbliża się nawet – jeśli chodzi o formę, pomysł i usytuowanie w przestrzeni – do tego, co zaproponowali Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek i współpracująca przy projekcie Magdalena Caban” – przekonują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

Obiekty były zgłaszane do konkursu przez niezależnych ekspertów, krajowe stowarzyszenia architektury oraz Komitet Doradczy ds. Nagrody UE. W sumie w rywalizacji bierze udział 449 projektów z 279 miast i 41 krajów. Nominowane prace architektoniczne pochodzą nie tylko z Unii Europejskiej, ale i z Tunezji, Armenii oraz Mołdawii. Wszystkie projekty można zobaczyć TUTAJ.

Bobrowisko zaprojektowane przez pracownię „55Architekci” zostało otwarte w maju 2018 roku. Od tamtej pory cieszy cię sporą popularnością. Zwłaszcza w pogodne dni mieszkańcy regionu i nie tylko, chętnie odwiedzają to zlokalizowane przy starosądeckich stawach miejsce, by pospacerować i poobcować z przyrodą. Warto zaznaczyć, że wstęp jest darmowy.

Chcesz zobaczyć inne, oryginalne projekty 55 Architekci i dowiedzieć się, jak powstają? Oglądaj program Genialni Lokalni Globalni Studia DTS, którego gośćmi byli Anna Szewczyk Świątek i Wojciech Świątek:

fot. screen strony internetowej 55 Architekci

Share on twitter
Share on facebook