W Mszanie – plaża, w Gorlicach – kurs szybkiego czytania, w Limanowej – kurs fotografii, w sądeckim szpitalu – inkubator

W Mszanie – plaża, w Gorlicach – kurs szybkiego czytania, w Limanowej – kurs fotografii, w sądeckim szpitalu – inkubator

Mieszkańcy Małopolski zdecydowali na co wydać 8 milionów złotych – tyle bowiem przeznaczono na inwestycje tegorocznego wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji wybrano 46 projektów. W regionie sądecko – limanowsko – gorlickim wsparcie finansowe otrzyma dziewięć projektów. Najwięcej, bo aż 4,5 tys. osób zagłosowało na projekt „Łącko folklorem kwitnące”, który otrzyma 100 tys. zł wsparcia. Dzięki głosom sądeczan szpital w Nowym Sączu wzbogaci się o aparaturę do ratowania zdrowia i życia noworodków, Mszana Dolna będzie miała plażę, a mieszkańcy powiatu limanowskiego nauczą się fotografować, a gorliccy uczniowie – szybko czytać…

Oto garść szczegółów dotyczących zwycięskich projektów:

Celem projektu „Łącko folklorem kwitnące” jest uchronienie od zapomnienia dawnych zwyczajów, obrzędów, gwary górali łąckich oraz przybliżenie najmłodszemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego przodków. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty z zakresu tańca, muzyki, śpiewu, gwary, obrzędowości oraz rękodzieła ludowego (m.in. garncarstwo, bibułkarstwo, malarstwo na szkle, wikliniarstwo, tkactwo). Zostaną odtworzone dawne stroje mieszkańców Łącka i okolic z przełomu XIX i XX wieku.

Działania zadania „Aktywne społeczeństwo” realizowane będą w powiatach nowosądeckim, limanowskim i w mieście Nowy Sącz. Mieszkańcy dostaną możliwość uczestnictwa w zajęciach ruchowych: pilates, aqua-aerobik, fitness, gimnastyka korekcyjna dla dzieci, w warsztatach zdrowego odżywiania się, w festynach promujących kulturę regionu, w warsztatach decoupagu i florystyki oraz spotkaniach towarzyskich z grami planszowymi i zabawami zręcznościowymi w roli głównej.

Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu wzbogaci się o aparaty do nieinwazyjnej wentylacji dla noworodków i inkubator hybrydowy.

Regionalny Zespół „Dolina Słomki”  będzie mógł kupić stroje regionalne.

W Mszanie przy ul. Zielonej, nad brzegiem Mszanki powstanie plaża z widokiem na Lubogoszcz, Szczebel i Luboń Wielki. Pomysłodawcy zadbają również o to, aby otwarcie plaży zainaugurować hucznym festynem.

W Piwnicznej zorganizowana zostanie „Szkoła Dawności”  oferująca naukę gry na heligonce i dudach, śpiewu, tańca, gwary, pokazy naturalnej uprawy roślin, warsztaty kulinarne tradycyjnej kuchni góralskiej oraz ginących umiejętności przędzenia, tkactwa, wykonywania tradycyjnych rękawic furmańskich. Zwieńczeniem projektu ma być  opracowanie i przygotowanie do druku leksykonu gwary i kultury ludowej górali nadpopradzkich. Mieszkańcy tego zakątka Sądecczyzny będą także mieli nową szkołę nadpopradzkiej tradycji i kultury, która będzie oferowała naukę gry na skrzypcach, basach, dudach i warsztaty etnograficzne

Powiat limanowski zagłosował na organizację nieodpłatnych warsztatów twórczych, rękodzielniczych, artystycznych, oraz kursów fotografii artystycznej, plenerowej, portretowej, cyfrowej i programów grafiki komputerowej. Będą też plenery artystyczne i fotograficzne oraz biesiada artystyczna.

Uczniowie gorlickich szkół dzięki funduszom Budżetu Obywatelskiego Małopolski będą mieli możliwość nauki szybkiego czytania, koncentracji, nielinearnego sposobu notowania i trenowania efektywnej organizacji nauki z wykorzystaniem kreatywnych technik pamięciowych.

Źródło: www.malopolska.pl

ilustracja: pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.