Beskid, Gorce. Przy szlakach powstaną schrony. To eksperyment…

Beskid, Gorce. Przy szlakach powstaną schrony. To eksperyment…

schron turystyczny

Taka „chatka” stanie na wschodnim zboczu góry Łopień – (961 m) w Beskidzie Wyspowym. Małopolska Organizacja Turystyczna zaprezentowała dziś wizualizację przygotowaną przez pracownię 55 Architekci – tę samą, która zaprojektowała starosądeckie Bobrowisko. To będzie pierwszy tego typu obiekt w Małopolsce.

Będzie bezobsługowy i kameralny – dla zaledwie kilku osób. Zaprojektowano go z myślą o awaryjnym nocowaniu w górach lub o przeczekaniu załamania pogodowego. Schron na Łopieniu będzie swoistym eksperymentem wzorowanym na doświadczeniach alpejskich i skandynawskich. Jeśli pomysł przyjmie się, podobne schrony powstaną w innych miejscach, przy uczęszczanych szlakach turystycznych.

To bardzo ważny krok w kierunku realizacji koncepcji zrównoważonego zagospodarowania terenów górskich” –  czytamy w komunikacie Małopolskiej Organizacji Turystycznej, której przewodniczy radny wojewódzki Grzegorz Biedroń,  jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez MOT, samorząd województwa i gminę Tymbark.

Schrony mają uzupełnić infrastrukturę schronisk turystycznych, choć ich funkcja będzie nieco inna – przeznaczone są na pobyt bardzo krótki, przeczekanie nocy, burzy, chłodu…

Z miejsca, gdzie stanie kameralny turystyczny azyl roztacza się widok na Tymbark, z czego cieszy się gospodarz gminy – wójt Paweł Ptaszek. Gmina chce zainwestować dodatkowo w aranżację punktu widokowego.

Czytaj też:

Jaworzyna Krynicka. Kolej Gondolowa szykuje nową atrakcję. Będzie platforma z widokiem na Tatry i foto-budką, a dla dzieciaków – zjeżdżalnia

Share on twitter
Share on facebook