Beskid Sądecki: rozbierają wieżę zniszczoną przez grzyby. Zbudują nową!

Beskid Sądecki: rozbierają wieżę zniszczoną przez grzyby. Zbudują nową!

Wierzchołek Radziejowej,  najwyższej góry Beskidu Sądeckiego (1266 m.n.p.m.)  zmieni się niebawem w plac budowy nowej wieży widokowej. W ramach przygotowań rozbierana jest  stara – 20-metrowa wieża. Teren wokół niej został ogrodzony, a turyści muszą zadowolić się wytyczonym dla nich obejściem wokół szczytu. W listopadzie na Radziejowej ma być gotowy nowy obiekt, z którego będzie można podziwiać panoramę Beskidów, Pienin i Tatr.

O inwestycji poinformowali w mediach społecznościowych pracownicy Nadleśnictwa Piwniczna, prosząc turystów wędrujących szlakami na Radziejową o zachowanie ostrożności.

Wieża na Radziejowej to obiekt „po przejściach”. Najpierw drewnianą konstrukcję uszkodziło uderzenie pioruna, a później została zaatakowana przez grzyby. W ubiegłym roku zamknięto ją i zdemontowano kilka stopni, aby zniechęcić uparciuchów do pomysłu wejścia na górę mimo tablicy ostrzegającej, że taką „odwagę” można przypłacić życiem.
Budowla pochodzi z 2006 roku. W 2010 r. ratowano ją remontem, ale kilka lat później okazało się, że drewno zaatakowane przez grzyb jest niestety nie do odratowania. Nadleśnictwu udało się  zdobyć pieniądze na odbudowę wieży z funduszy Lasów Państwowych.
zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu A. Klimkowski
Share on twitter
Share on facebook