Berest. Drogomierz był cofnięty o ćwierć miliona kilometrów

Berest. Drogomierz był cofnięty o ćwierć miliona kilometrów

Licznik

Podczas kontroli przeprowadzonej przez krynickich policjantów okazało się, że drogomierz w volkswagenie wskazywał o ponad 250 tysięcy kilometrów mniej niż 5 miesięcy wcześniej. Mundurowi przypominają – grozi za to kara pozbawienia wolności.

Do sytuacji doszło w zeszły wtorek (15 marca) około godziny 17:00 w miejscowości Berest. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena.

Przy sprawdzaniu drogomierza okazało się, że wskazuje on znacznie niższą liczbę kilometrów niż było to zapisane w systemie przy okazji ostatniego badania technicznego. W październiku zeszłego roku diagnosta odnotował 281 500 kilometrów, natomiast w chwili kontroli jedynie 31 412 kilometrów. Mundurowi ustalają teraz, w jaki sposób doszło do tak dużej rozbieżności i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zgodnie z zapisem art. 306a Kodeksu karnego, za zmianę wskazań drogomierza pojazdu lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi osobie, która zleca wykonanie tych czynności – informuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Drogomierz można wymienić jedynie w sytuacji jego uszkodzenia albo w przypadku, gdy konieczna jest wymiana związanego z nim elementu. Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika musi być odpowiednio udokumentowana. Właściciel pojazdu z wymienionym drogomierzem musi w ciągu 14 dni stawić się na stacji kontroli pojazdów, żeby dokonać odczyt licznika. Wówczas diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a także wydaje zaświadczenie.

Stan licznika z ostatniego badania można sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd”, dostępnej TUTAJ. Dostępna jest także usługa „Historia pojazdu” (dostępna TUTAJ), dzięki której na przykład można sprawdzić i zweryfikować informacje dotyczące używanego samochodu, który chcemy kupić.

fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu


Czytaj też:

Awaria zażegnana? Ruch pociągów jest już przywracany

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.