Berest. Drogomierz był cofnięty o ćwierć miliona kilometrów

Berest. Drogomierz był cofnięty o ćwierć miliona kilometrów

Licznik

Podczas kontroli przeprowadzonej przez krynickich policjantów okazało się, że drogomierz w volkswagenie wskazywał o ponad 250 tysięcy kilometrów mniej niż 5 miesięcy wcześniej. Mundurowi przypominają – grozi za to kara pozbawienia wolności.

Do sytuacji doszło w zeszły wtorek (15 marca) około godziny 17:00 w miejscowości Berest. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena.

Przy sprawdzaniu drogomierza okazało się, że wskazuje on znacznie niższą liczbę kilometrów niż było to zapisane w systemie przy okazji ostatniego badania technicznego. W październiku zeszłego roku diagnosta odnotował 281 500 kilometrów, natomiast w chwili kontroli jedynie 31 412 kilometrów. Mundurowi ustalają teraz, w jaki sposób doszło do tak dużej rozbieżności i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zgodnie z zapisem art. 306a Kodeksu karnego, za zmianę wskazań drogomierza pojazdu lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi osobie, która zleca wykonanie tych czynności – informuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Drogomierz można wymienić jedynie w sytuacji jego uszkodzenia albo w przypadku, gdy konieczna jest wymiana związanego z nim elementu. Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika musi być odpowiednio udokumentowana. Właściciel pojazdu z wymienionym drogomierzem musi w ciągu 14 dni stawić się na stacji kontroli pojazdów, żeby dokonać odczyt licznika. Wówczas diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a także wydaje zaświadczenie.

Stan licznika z ostatniego badania można sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd”, dostępnej TUTAJ. Dostępna jest także usługa „Historia pojazdu” (dostępna TUTAJ), dzięki której na przykład można sprawdzić i zweryfikować informacje dotyczące używanego samochodu, który chcemy kupić.

fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu


Czytaj też:

Awaria zażegnana? Ruch pociągów jest już przywracany