Droga Krajowa-75 w Tęgoborzy zostanie zamknięta na kilka miesięcy. Będą stabilizować osuwisko

Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa oraz Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe LIMDROG z Limanowej podejmą się przebudowy i wykonania odwodnienia drogi krajowej nr 75 w Tęgoborzy (gmina Łososina Dolna) na odcinku 1,7 km. Chodzi o miejsce, gdzie jezdnię niszczy osuwisko. Prace mogą rozpocząć się już przed wakacjami. Umowę na tę inwestycję podpisano wczoraj (czwartek, 4 kwietnia). Koszt prac to  46 mln. 377 tys. 949  zł.

Renault2
Prace mają być wykonane w ciągu 10 miesięcy. Do tego terminu nie jest wliczany okres zimowy. Zakończenie prac zaplanowane jest na maj 2019 r.

W związku z tym droga DK 75 będzie nieczynna przez kilka miesięcy.

-Prace nie obejmują stabilizacji całego osuwiska Just-Tęgoborze. Mają zasięg lokalny - zaznacza Iwona Mikrut Purchla, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

-Wykonawca ma przywrócić drogę do stanu przed uszkodzeń, które spowodowało osuwisko, wzmocnić ją i zabezpieczyć od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi. Celem inwestycji jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogą doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia. Wykonane zostanie też odwodnienie drogi poprzez budowę systemów drenaży, studni  i rowów odprowadzających wodę - wyjaśnia rzeczniczka GDDKIA.

Trzeba rozebrać istniejącą drogę, odbudować ją i wzmocnić, zabezpieczając jednocześnie betonowymi palisadami od strony stoku. Średnica jednego pala z palisady wyniesie 60 cm a jego wysokość, w zależności od miejsca, od 8,5 do 19 metrów.

W ramach odwodnienia drogi wykonane będą oprócz drenaży zbierających wody powierzchniowe także drenaże wiercone w skarpach i zboczu góry. Studnie odwodnieniowe będą miały głębokość 10 i 14 metrów.

-Na odcinku od km 51+600,00 do km 53+320,00 w Tęgoborzy, droga krajowa nr 75 wznosi od Jeziora Rożnowskiego do Przełęczy Św. Justa, gdzie różnica wysokości wynosi 103,5 m, w większości na obszarze osuwiskowym, o zróżnicowanej aktywności. Osuwisko Just-Tęgoborze ma 21,3 ha powierzchni i obejmuje południowy oraz południowo-wschodni stok. Droga krajowa nr 75 zajmuje tylko kilka procent tego obszaru - tłumaczy Iwona Mikrut - Purchla. 
W Tęgoborzy występują utwory geologiczne fliszu karpackiego sprzyjające procesom osuwiskowym. Łupki i piaskowce pod wpływem przedostawania się wody do warstw poślizgowych doprowadzają do przesuwania się skał względem siebie, na różnych głębokościach.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła wykonanie specjalistycznych badań, które wykazały kilka warstw poślizgu na różnych głębokościach: 6, 12, 25, 30, 69 i 78 metrów.
-Szczególnie ruchy osuwiskowe uaktywniają się po intensywnych i długotrwałych deszczach,ale nie tylko. Jest też stałe zasilanie wodami podziemnymi. Wraz z przesuwaniem się warstw skał i ziemi, droga DK 75 przesuwa się w stronę Jeziora Rożnowskiego - podsumowuje Iwona Mikrut - Purchla.
Od 2010 r. do 2016 r. GDDKiA w Krakowie wydała łącznie kwotę 3 055 460 zł na zabezpieczenie drogi przed przerwaniem jej ciągłości.
***

Zakres robót w Tęgoborzy obejmuje:

 • rozbudowę jezdni drogi krajowej nr 75 na długości ok. 1,7 km;
 • budowę lewostronnych i prawostronnych konstrukcji oporowych w formie kotwionych palisad z pali CFA;
 • budowę drenów wierconych;
 • budowę drenażu liniowego;
 • budowę studni do odwodnienia wgłębnego;
 • budowę kanalizacji deszczowej;
 • budowę wpustów wodościekowych;
 • budowę i przebudowę rowów otwartych;
 • budowę rowu krytego;
 • przebudowę teletechnicznej linii kablowej;
 • budowę elektroenergetycznej linii kablowej;
 • przebudowę oświetlenia drogowego;
 • przebudowę sieci wodociągowej;
 • budowę przepustów;
 • likwidację istniejących przepustów.

Fot. GDDKiA w Krakowie. 

GRADZIEL

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.