Będą kolejne drastyczne podwyżki cen drewna i papieru. Przedstawiciele branży piszą do premiera

Będą kolejne drastyczne podwyżki cen drewna i papieru. Przedstawiciele branży piszą do premiera

Drewno

Przedstawiciele przedsiębiorstw, dla których bazowym surowcem jest drewno oraz organizacji zrzeszających producentów branży meblarskiej i papierniczej apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe działania rządu w celu poprawy sytuacji na rynku drewna. Wśród sygnatariuszy apelu jest członek zarządu FAKRO, prezes Związku Polskie Okna i Drzwi – Janusz Komurkiewicz.

„Przemysł drzewny w Polsce  znajduje się w  sytuacji dramatycznej. W efekcie decyzji Dyrektora Generalnego  Lasów Państwowych już w tym roku drastycznie wzrosły średnie ceny drewna, a sytuację na rynku drzewnym dodatkowo skomplikowała rosyjska agresja na Ukrainę (…)  21 września Lasy Państwowe opublikowały zmiany kryteriów, parametrów i sposobu wartościowania ofert zakupu drewna na 2023 rok, których skutkiem będzie kolejny, znaczący wzrost cen bazowych drewna. Ceny wyjściowe, według nowego algorytmu wzrosną o 40 proc., co przełoży się na wzrost kosztów zakupu drewna o co najmniej 50-60 proc” – ostrzegają autorzy pisma do premiera.

Jak podkreślają – już teraz, z powodu rosnących cen energii i inflacji, trudno jest utrzymać zatrudnienie pracowników na dotychczasowym poziomie. „Podnoszenie cen przez Lasy Państwowe może według naszych szacunków prowadzić do utraty nawet 100 tysięcy miejsc pracy” – piszą wyliczając, że ekstremalnie wysokie ceny surowca przełożą się na podwyżki cen papieru, książek, zeszytów, opakowań żywności, mebli i dodatkowo podkręcą szalejącą inflację.

Już dzisiaj gotowe deski sprowadzane z zagranicy są tańsze niż surowe drewno kupowane przez tartaki w Lasach Państwowych”  – informują. Przedsiębiorcy domagają się „pilnego działania i wycofania decyzji dyrekcji Lasów Państwowych” nadmieniając, że dobro polskiego przemysłu powinno być dla premiera równie ważne jak zysk Lasów Państwowych.

Pod listem podpisali się reprezentanci m.in. Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego, Stowarzyszenia Papierników Polskich i Związku Polskie Okna i Drzwi.

(DSZ)

Czytaj także: W Rożnowie ma powstać gigantyczny akumulator energii

fot. pexels.com

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama