Awaria oczyszczalni ścieków w Kamienicy. Niedoczyszczona woda spływa do rzeki

W Kamienicy (powiat limanowski) doszło do awarii oczyszczalni ścieków. Na miejscu są służby terenowe Wód Polskich i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pobrano próbki do badań i o sprawie zawiadomiono Policję.

Renault2

Jak informują przedstawiciele Wód Polskich, oczyszczalnia ścieków w Kamienicy straciła możliwość biologicznego oczyszczania ścieków.

- Oczyszczone tylko mechanicznie ścieki spływają rurociągiem i bezpośrednio wpływają do rzeki. Obecnie władze gminy podjęły decyzję o uruchomieniu beczkowozów celem wywozu ścieków do innej oczyszczalni - czytamy na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jak się okazuje - oczyszczalnia działa obecnie bez ważnego pozwolenia wodnoprawnego. Wniosek o nowe pozwolenie wpłynął do Wód Polskich 14 kwietnia 2020 r. Przedstawiciele Wód Polskich zastrzegają jednak, że ,,tak źle działająca oczyszczalnia nie uzyska pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód".

- Działania modernizacyjne, podejmowane do tej pory przez gminę w sprawie oczyszczalni są absolutnie niewystarczające. Za okres działania bez pozwolenia wodnoprawnego, Wody Polskie naliczą gminie opłaty podwyższone - informują przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Na miejscu byli członkowie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z Nowego Sącza. Na nagraniu udało im się uwiecznić brunatną, pienistą ciecz spływającą do potoku.

Poniżej filmik opublikowany na profilu Okręgu PZW w Nowym Sączu na Facebooku.

Oczyszczalnia w Kamienicy

Oczyszczalnia w Kamienicy w dniu dzisiejszym ;-(

Opublikowany przez Okręg PZW w Nowym Sączu Czwartek, 7 maja 2020

fot. screen nagrania - Okręg PZW w Nowym Sączu

źródło: krakow.wody.gov.pl

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.