Wojskowe samoloty nad Sądecczyzną. To demonstracja gotowości bojowej

Wojskowe samoloty nad Sądecczyzną. To demonstracja gotowości bojowej

Dzisiaj (2 stycznia) wczesnym rankiem nad Gorlicami pojawił się samolot wczesnego ostrzegania Królewskich Australijskich Sił Powietrznych. Razem z nim na niebie obecne były również polskie myśliwce. Jak informują nasi Czytelnicy, silniki maszyn słyszano również nad Nowym Sączem.

W związku z rakietą, która 29 grudnia 2023 roku wtargnęła w przestrzeń powietrzną Polski sojusznicy naszego państwa z NATO demonstrują gotowość bojową. To właśnie objaw tej gotowości widzieli dzisiaj mieszkańcy Sądecczyzny nad Gorlicami. Wczesnym rankiem poderwane zostały siły powietrzne o czym czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

,,Informujemy, że obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która związana jest z wykonywaniem uderzeń na terytorium Ukrainy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej aktywowano dwie pary myśliwców F-16 oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny. Około godziny 5.45 wystartowała para amerykańska stacjonującą w bazie w Łasku, a około godz. 6.15 para polska z bazy w Krzesinach”  poinformowało na platformie X Dowództwo .

Polscy żołnierze zaznaczali, że akcja polskiego i sojuszniczego lotnictwa może być powiązane z ,,występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza we wschodnim obszarze kraju”.

Boeing nad Gorlicami

Nad Sądecczyzną zaobserwowano wspomniany w komunikacie powietrzny tankowiec – był to Boeing 737 AEW&C, czyli samolot wczesnego ostrzegania i dozoru powietrznego z Królewskich Australijskich Sił Powietrznych. Głównym zadaniem maszyny jest wykrywanie obcych samolotów bądź rakiet, które przedostałyby się ze wschodu w polską przestrzeń powietrzną (przy pomocy radarów).

Boeing wystartował z lotniska wojskowego w Niemczech. Można go było obserwować o poranku na trasie pomiędzy Mazowszem a Sądecczyzną. Lot ten był w pełni jawny i możliwy do śledzenia w internetowych aplikacjach, w których to obserwujemy trasy samolotów na całym świecie.

W okolicach godziny 10:00 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wystosowało kolejny komunikat, w którym dyżur sił powietrznych został odwołany.

,,Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie par dyżurnych polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej zostało zakończone. Uruchomione środki powróciły do swoich baz i standardowej działalności operacyjnej. Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej” – czytamy na platformie X.

fot. pixabay/globe.adsbexchange.com

źródło info.: hej.mielec.pl

Czytaj też:

Nowy Sącz. Noclegownia dla osób bezdomnych przestała istnieć. Oto powody

Reklama