Anna Wilk: moją inspiracją są produkty ze sklepów dla dorosłych mężczyzn

Anna Wilk: moją inspiracją są produkty ze sklepów dla dorosłych mężczyzn

Czy stara zardzewiała śrubka może być inspiracją do stworzenia wystawy? Okazuje się, że tak. Wczoraj w sądeckiej Małej Galerii odbyła się debiutancka wystawa artystki Anny Wilk. Był chrzest, obrączkowanie i wiele wspaniałych emocji. Zobacz foto i video-relację.

Wystawa była manifestem artystki, aby spojrzeć na świat nieco inaczej zauważając piękno i historię jaka kryje się w zwykłej zardzewiałej śrubce, starym płocie czy skrzynce gazowej. Z racje tego, że wystawa była jej pierwszą w Małej Galerii odbył się uroczysty chrzest. Przy dźwiękach Walca Wiedeńskiego Straussa ukoronowano jej głowę koroną- nakrętką, i dokręcono ją kluczem.

Jej przygoda ze sztuką rozpoczęła się od makrofotografii. Małe przedmioty oglądane w mikro skali, miłość do kolorów i głębokie przekonanie, że dzieła stworzone ludzką ręką mają ogromną wartość, dały jej odwagę do tworzenia obrazów irracjonalnych.

– Anna jest artystką, która się kształtuje, a my jesteśmy tego naocznymi światkami. W swojej twórczości rzuca się na głęboką wodę. Jeszcze nie odczuwa pojęć takich jak ryzyko zbliżenia się do czegoś czy przeholowania w kształtach czy kolorach. Podjęła bowiem ryzyko poszukiwania trudnych tematów. Bardzo często denerwujemy się, że jakaś skrzynka jest zardzewiała i nikt jej nie wymienia. A dla Ani wymienie takiej skrzynki byłoby bolesne. Nowa, co prawda jest ładna, ale dla artysty nie jest inspirująca. Jest już pozbawiona swojej historii i treści Ale to trzeba zauważyć i zbliżyć się do tego. A urodę brzydkich przedmiotów zauważają wyłącznie ludzie wrażliwi – mówił Andrzej Szarek

 

 

Anna Wilk urodziła się w Nowym Sączu. W rodzinnym mieście ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, gdzie za wysokie wyniki otrzymała stypendium naukowe. Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w pracowni malarstwa prof. dr hab. Janusza Orbitowskiego. Studia magisterskie kontynuowała w Cieszynie na wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. W tejże uczelni została uhonorowana stypendium naukowym dla najlepszego studenta.

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama