Anioły Rodzić po Ludzku 2022. Położna powinna być znana

Anioły Rodzić po Ludzku 2022. Położna powinna być znana

poród

Czy wiesz, że tradycyjną funkcją położnych było scalanie wspólnoty kobiet w małych społecznościach? Czy w Twojej okolicy jest położna, która jest znana, rozpoznawalna i cieszy się zaufaniem kobiet? „Położna powinna być znana” – to jedno z haseł tegorocznego konkursu „Anioły Rodzić po Ludzku” organizowanego przez Fundację Rodzić po Ludzku. W konkursie mogą wziąć udział położne, które z uważnością i troską towarzyszą kobietom oraz profesjonalnie wspierają je w okresie ciąży, porodu i połogu.

Każda społeczność, każdy region i kraj mają własną historię położnictwa, unikatową dla swojej historii, systemów wierzeń i kontekstu politycznego. Jak zmieniało się postrzeganie położnych i jaki to miało wpływ na warunki okołoporodowe kobiet – przeczytaj w kieszonkowej historii położnictwa Fundacji Rodzić po Ludzku.

Położna – troskliwa opiekunka

Od zarania dziejów położne towarzyszyły kobietom podczas porodów. W rdzennych społecznościach na całym świecie położne praktykowały tradycje wokół narodzin, związane z duchowością zakorzenioną w przyrodzie i ziołolecznictwie. Położnymi najczęściej zostawały doświadczone matki, które przyjmowały porody, które pomagały i troskliwie opiekowały się innymi kobietami oraz nowo narodzonymi dziećmi.

Położna – kobieta mądra

W starych wierzeniach Słowian odnotowuje się szczególną funkcję wyjątkowych kobiet (…)

Cały tekst przeczytasz w najnowszym DTS. Tam także więcej szczegółów dotyczących konkursu „Anioły Rodzić po Ludzku”:

 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama